Diamentowy Andrzej Wajda

19.01.2009

W minioną sobotę, podczas uroczystej gali w Domu Muzyki i Tańca, już po raz siedemnasty wręczone zostały Laury Umiejętności i Kompetencji, przyznawane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Tegoroczne wyróżnienia odebrali m.in. reżyser Andrzej Wajda (Diamentowy Laur) i minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (Kryształowy Laur). Do Zabrza nie udało się natomiast dotrzeć innemu laureatowi Diamentowego Lauru – unijnemu komisarzowi ds. energii Łotyszowi Andrisowi Piebalgsowi.

 
– Odbieram tę nagrodę w miejscu, w którym wszyscy dobrze wiedzą co to są umiejętności i kompetencje. To nagroda dla wszystkich osób związanych z polską kinematografią – mówił podczas zabrzańskiej gali Andrzej Wajda.
 
 
 
 
W gronie uhonorowanych przez kilkudziesięcioosobową Kapitułę są również zabrzanie. Platynowy Laur otrzymał prof. Jacek Białkowski – kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji „Pro Publico Bono” przyznano Marzenie Michalik – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się także m.in.: Jerzy Szteliga – minister pełnomocny Ambasady RP we Francji, Bożena Walter – prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, ks. biskup Jan Wieczorek – ordynariusz Diecezji Gliwickiej, Jerzy Podsiadło – współtwórca restrukturyzacji i integracji polskiego hutnictwa, Mirosław Kugiel – prezes Kompanii Węglowej oraz Główny Instytut Górnictwa i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
 
 
Doroczna uroczystość wręczania laurów Regionalnej Izby Gospodarczej jest okazją do uhonorowania wybitnych osobistości świata polityki, nauki, kultury i Kościoła, którzy mają niezaprzeczalny wkład w rozwój regionu i kraju. To swoista promocja ludzi o dużej wiedzy i aktywności – zarówno zawodowej jak i społecznej – wspierających przemiany gospodarcze i integrację europejską. Oprócz diamentowych, kryształowych, platynowych i złotych laurów przyznawane są także nagrody w specjalnych kategoriach „Pro Publico Bono” i „Ambasador spraw polskich”.
 
 
Galę Regionalnej Izby Gospodarczej uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.