Strażackie święto

07.05.2007

Dwadzieścia pięć osób otrzymało awans na wyższy stopień służbowy oraz okolicznościowe medale i odznaki z okazji święta straży pożarnej. W uroczystych obchodach dnia św. Floriana w Zabrzu, patrona wszystkich pożarników, uczestniczyły władze miasta z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik oraz zaproszeni goście, w tym nadbrygadier Janusz Skulich, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

W zabrzańskiej jednostce pracuje ponad 100 osób, które mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który nie odbiega od standardów europejskich. W ciągu roku strażacy wyjeżdżają do różnych zdarzeń losowych ok. 1900 razy. Niestety, liczba interwencji w 2007 roku jest wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co świadczy o tym, że z pomocy pożarników korzysta coraz więcej mieszkańców, a za każdym wezwaniem kryje się jakaś ludzka krzywda, mniejsza lub większa tragedia.

– Dziękuję wszystkim strażakom za ich ofiarną służbę na rzecz zabrzan. Ludzie w kryzysowej sytuacji zawsze mogą liczyć na ich doświadczenie i poświęcenie – mówiła podczas uroczystości prezydent Małgorzta Mańka-Szulik.

Z kolei nadbrygadier Janusz Skulich zwrócił m.in. uwagę na bezpieczeństwo zmagających się z żywiołem ludzi: – Musimy poprawić ich wyposażenie osobiste, by mogli działać bezpiecznie i profesjonalnie. Już niedługo w straży pożarnej bedą potrzebni zamiast bohaterów po prostu… rzemieślnicy.

Uhonorowani strażacy:

brązową odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" otrzymał st.ogn. Wiesław Szczepaniak, medale "Za załugi dla pożarnictwa" wręczono bryg. Sławomirowi Rakowi i st.ogn. Marianowi Dąbkowi (złote) oraz st. ogn. Andrzejowi Klesze (brązowa). Na wyższe stopnie służbowe awansowali: asp. Paweł Wójcik, mł. asp. Kazimierz Braun, ogn. Sylwester Błażejewicz, ogn. Maria Druszkiewicz oraz mł. ogn.: Benedykta Kozieł, Grzegorz Lisiecki, Jacek Machnikowski, Andrzej Pęcak, Czesław Tkacz, Arkadiusz Zając, st. sekc. Piotr Halemba, sekc. Janusz Słota oraz strażacy: Marcin Stojek, Adam Dmuchowski, Sławomir Myga, Adam Musik, Sławomir Kida, Grzegorz Smiatek, Mirosław Czyżewski, Adam Janus, Jacek Malec.