Noc Muzeów

24.04.2007

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza 19 maja na  II Zabrzańską Noc Muzeów, która potrwa od godz. 17.00 do 24.00 w Domu Katechetycznym parafii św. Anny w Zabrzu przy ul. 3 Maja 20.

Imprezę o godz. 17.00 zainauguruje otwarcie wystaw: „Dwie ulice – Wolności oraz 3 Maja” (wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu) oraz „Profesja spod znaku Świętego Floriana” (wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu). Na inaugurację Nocy organizatorzy przygotowali również otwarcie atelier fotograficznego w starym stylu. Osoby zainteresowane będą mogły na miejscu wykonać zdjęcia na tle ekranu fotograficznego, przedstawiającego fragment Zabrza sprzed lat. Istnieje możliwość skorzystania z usługi fotografa lub wykonanie zdjęcia własnym sprzętem. W programie przewidziano też otwarcie zabrzańskiej Café Retro oraz uruchomienie stoiska sprzedającego wydawnictwa muzealne i punktu własnoręcznego wybijania pamiątkowej monety. Kawiarenka urządzona zostanie w oparciu o eksponaty własne Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a poprowadzi ją jedna z zabrzańskich restauracji.

Od godz. 17.30 do 18.00 potrwa koncert w wykonaniu Chóru Mieszanego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zabrzu pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraska. O godz. 18.10 na alejce przylegającej do budynku domu katechetycznego rozpocznie się pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. Prelekcja Piotra Hnatyszyna, połączona z pokazem slajdów, „Ulica Wolności, której już nie ma” zaplanowana jest na godz. 19.30, a po niej, o godz. 20.20, organizatorzy zapraszają na koncert w wykonaniu zespołu muzyki dawnej „Allegro” pod dyrekcją Grażyny Klein. O godz. 21.30 rozpocznie się projekcja filmu „Dwugłowy smok”, połączona ze spotkaniem z autorką Jadwigą Kocur. Film ten prezentuje wartościowe realizacje oraz projekty architektury doby modernizmu z terenu Górnego Śląska – w tym również Zabrza.

Harmonogram Nocy Muzeów