Koncert w hołdzie Chopinowi

20.02.2007

Piotr Paleczny, światowej sławy pianista, wystąpi wraz z Zabrzańską Filharmonią podczas koncertu symfonicznego, który odbędzie się w najbliższy piątek, 23 lutego, o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej. W programie usłyszymy Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” Antonina Dworzaka.

Piotr Paleczny – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie J. Ekiera, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969), Warszawie (1970), Bordeaux (1972) oraz Pleven (1971) należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Od czasu sukcesu odniesionego w VIII Konkursie Chopinowskim prowadzi ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach. Występował jako solista z tak renomowanymi orkiestrami jak Chicago Symphony, American Symphony, Royal Philharmonic Orchestra, Concertgebouw BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, Tonhalle Orchestra Zurich., RAI, Santa Cecilia czy Mexico National Orchestra, Gewandhaus Orchestra, National Philharmonic Orchestă of Argentina.

Koncertował w słynnych salach jak: Carnagie Hall w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Teatro Real w Madrycie, Suntory Hall w Tokio, Concertgebouw w Amsterdamie czy Teatro Colon w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Royal Festival Hall w Londynie.

Ponadto Piotr Paleczny prowadził kursy mistrzowskie w Bordeaux, Amsterdamie, Paryżu, Buenos Aires, Montevideo, mieście Meksyku, Tokio, Lugano i Warszawie. Był jurorem międzynarodowych konkursów w Warszawie, Paryżu, Santander, Tokio, Hamamatsu, Pradze, Cleveland i Londynie.

Od 1993 r. Piotr Paleczny jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Dusznikach Zdroju.

Piotr Paleczny ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe. Rocznik „Musical America 88” uznał nagranie Koncertu Paderewskiego wydane przez firmę „Sound” z Wielką Orkiestrą Symfoniczną PRiTV pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, za najlepszą zarejestrowaną fonograficznie interpretację tego utworu. Artysta posiada bardzo szeroki repertuar koncertowy, gdzie obok koncertów wielkich polskich kompozytorów jak Chopin, Paderewski, Szymanowski ostatnio znalazł się koncert fortepianowy Lutosławskiego, który grał pod dyrekcją kompozytora.

http://www.filharmonia-dolnoslaska.art.pl/artysci/ppaleczny.htm