Już jutro otwarcie centrum przesiadkowego przy ul. Goethego!

08.02.2024

Nadchodzą spore zmiany w komunikacji autobusowej w naszym mieście. Ma to związek z oddaniem do użytku dwóch zabrzańskich centrów przesiadkowych: przy ul. Krakowskiej w Rokitnicy i przy ul. Goethego w samym centrum Zabrza. Ruch autobusowy wg nowych zasad zostanie tam uruchomiony już w najbliższą sobotę – 10 lutego!

Zanim jednak ruch autobusowy Wcześniej natomiast zaplanowano wydarzenia związane z prezentacją centrów dla mieszkańców. W Rokitnicy odbędzie się ono 8 lutego o godz. 16.00 – zaplanowano koncert Skolima. Natomiast przy ul. Goethego dzień później – 9 lutego – również o godz. 16.00 nastąpi uroczyste otwarcie Centra Przesiadkowego w centrum miasta. Atrakcją będzie występ Matta Palmera i zespołu Verba.

W Rokitnicy zbudowano natomiast perony otwarte i niewielki parking zewnętrzny. Ten obiekt, z poczekalnią i drobnymi usługami, ma z kolei 276 metrów kwadratowych.

Budynek, który powstał przy ul. Goethego ma cztery kondygnacje i powierzchnię ok. 10,4 tys. metrów kwadratowych. Na pierwszej znajdują się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajdują się miejsca parkingowe. Jest ich w sumie 140. Na samej górze powstał ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport. W centrum przy ul. Goethego nie zabraknie też punktów usługowych.

W obu miejscach dostępne mają być także stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktura towarzysząca (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R).

– Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom Zabrza oraz podniesie poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Uwaga na zmiany w komunikacji autobusowej – będzie ich sporo!

Od 10 lutego autobusy Zarządu Transportu Metropolitalnego zaczną więc obsługiwać dwa nowe zabrzańskie dworce. To oznacza liczne zmiany w komunikacji miejskiej. Wiadomo już, że łącznie zaczną zatrzymywać się tu autobusy prawie czterdziestu linii.

W centrum Zabrze Goethego będą zatrzymywać się autobusy aż 33 linii!

Z dwóch nowo wybudowanych węzłów przesiadkowych Zabrze Goethego jest tym większym. Tutaj na sześciu przystankach będą zatrzymywać się autobusy aż 33 linii: M16, M24, 6, 7, 7N, 15, 23, 32, 32N, 47, 81, 83, 86, 89, 111, 156, 198, 199, 234, 250, 270, 280, 286, 617, 617N, 647, 659, 706, 709, 720, 840, 840N i 932. Korzystając z tych połączeń będzie można dojechać m.in. do: Biskupic, Grzybowic, Helenki, Kończyc, Mikulczyc, Pawłowa i Zaborza w Zabrzu, ale i do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Tarnowskich Gór.

Jedenaście linii w centrum przesiadkowym Rokitnica Pętla

Na tym dworcu autobusy będą odjeżdżać z pięciu przystanków. Dzięki liniom: 15, 20, 57, 81, 83, 92, 111, 132, 158, 169 i 617N będzie można dojechać m.in. do takich dzielnic jak: Helenka, Mikulczyce, Biskupice i Grzybowice w Zabrzu oraz Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Pyskowic, Tarnowskich Gór i Zbrosławic.

Realizacja projektu pn. „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa IV „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna”, działanie 4.5 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie”, poddziałanie 4.5.1 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT”.

Centra przesiadkowe w Zabrzu:

Wartość całkowita – 127 732 462,47 zł;

Dofinansowanie UE– 95 278 725,03 zł.