Dzień Japoński w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14

17.05.2016

Pod koniec kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu odbył się Dzień Japoński. Imprezę poprowadzili uczniowie z VIII LO wchodzącego w skład ZSO nr 14, którzy jako jedyni w Polsce mają możliwość uczenia się w szkole języka japońskiego będącego ich drugim językiem obowiązkowym. Patronat nad imprezą objęła Ambasada Japonii w Polsce i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik.

W programie Dnia Japońskiego znalazła się ceremonia parzenia herbaty, nauka jedzenia pałeczkami, pokazy cosplay i japońskiej szermierki oraz warsztaty kaligrafii i orgiami. Mangowe zajęcia plastyczne poprowadziły profesjonalne rysowniczki ze Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach. Podsumowanie też IV edycję Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Manga w kimonie” i II edycję wojewódzkiego konkursu „Spotkanie z Sakurą – co Ty wiesz o Japonii?”.

W imprezie uczestniczyli uczniowie i ich nauczyciele z wielu śląskich miejscowości, m.in. z Zabrza, Katowic, Gliwic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Paniówek czy Rudzińca. Wśród gości, którzy wzięli udział w Dniu Japońskim w ZSO nr 14 znaleźli się m.in.: Marian Czochara – przewodniczący Rady Miasta Zabrze oraz Ewa Wolnica – zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu.