Śląski Festiwal Tańca Ulicznego "(Nie) łam się"

11.05.2016

W najbliższą sobotę (14 maja) w naszym mieście rozpocznie się jubileuszowa 15. edycja Śląskiego Festiwalu Tańca Ulicznego „(Nie) łam się”.

Do tej pory, w ramach tego wyjątkowego projektu edukacyjnego, odbyło się czternaście edycji warsztatów tańca nowoczesnego i ulicznego – z technik tańca break dance, hip hop, new style, locking, popping, house, dancehall, krumping, experimental, street dance, salsa, modern jazz, jazz, a także z technik wspomagających jak capoiera, akrobatyka, warsztat aktorski dla tancerzy. W ramach warsztatów, które odbyły się w 2005 r. powstał spektakl taneczny pt. „To co w nas” prezentowany na deskach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

W ramach projektu zrealizowano również dziesięć edycji turnieju tańca ulicznego – pilotażowo miniturniej odbył się już w 2004 r. podczas trzeciej edycji. Pierwszy „pełnowymiarowy” turniej odbył się w 2005 r., a od 2008 r. odbywa się już corocznie. Młodzi tancerze rywalizowali tu w stylach hip hop, street dance, break dance, w grupach i solo, ale bywały też i inne kategorie. W stylu dancehall rozegrano zawody w 2009 r. i 2014 r., a w 2012 r. odbył się jedyny dotąd w Zabrzu krumping jam.

Odbyło się także pięć edycji konkursu fotograficznego o tańcu – pierwszy w 2008 r., gdzie młodzi fotograficy towarzyszyli tancerzom podczas warsztatów i turnieju, próbując uchwycić „ducha” tańca.

Obecna jubileuszowa edycja rozpocznie się 14 maja, o godz. 10.00, warsztatami hip hop dla najmłodszych tancerzy (do lat 11).

Od godz. 12.30, w hali sportowej Centrum Edukacji w Zabrzu (ul. 1 Maja 12), odbywać się będzie X Śląski Turniej Tańca Ulicznego. Tancerze będą walczyć o czołowe miejsca w kategoriach formacje i solo, w stylach hip hop, break dance i street dance. W rywalizacji wezmą udział dzieci i młodzież w wieku 7-20 lat z całego Śląska i z województw ościennych. Turniej potrwa prawdopodobnie do godz. 20.00.

Natomiast 15 maja, od godz. 10.00, odbędzie się druga sesja warsztatowa – tym razem dla młodzieży. Zajęcia z poppingu, new stylu i break dance poprowadzą jurorzy turnieju Robert Nieznański i Sebastian Krupa, a odbędą się one w sali baletowej Centrum Edukacji Twórczej Ośrodka Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu (ul. Korczoka 96).

Organizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Twórczej OPP4 w Zabrzu, a pomysłodawcą i koordynatorem projektu Agata Zeliszek.