45-lecie „Resonansu con tutti”

04.04.2016

2 kwietnia w kościele pw. św. Wawrzyńca w Zabrzu odbył się koncert jubileuszowy 45-lecia chóru „Resonans con tutti”. Z tej okazji jubilaci wykonali oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händela. Chórzystom towarzyszyła Gliwicka Orkiestra Kameralna oraz soliści: Marta Brzezińska – sopran, Agata Piękosz-Pierszalik – alt, Łukasz Nowak – tenor i Dawid Biwo – bas.

„Resonanss con tutti" powstał w roku 1970 z inicjatywy wybitnego animatora życia muzycznego, Norberta Grzegorza Kroczka oraz jego żony Marii. Początkowo, jako chór szkolny zrzeszał młodzież uczącą się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu. Wyjątkowy talent pedagogiczny prowadzących sprawiły, że w niedługim czasie skład chóru poszerzył się o pasjonatów z innych szkół.
Od śmierci założyciela „Resonansu", Norberta Grzegorza Kroczka (22 kwietnia 1994 r.), zespół prowadzą Maria Kroczek (kierownik chóru), Waldemar Gałązka (dyrygent) oraz Arlena Różycka-Gałązka (instruktorka emisji głosu, II dyrygent. Dziś „Resonans con tutti" liczy około 8o śpiewaków, wykonujących średnio od 4o do 6o koncertów podczas każdego sezonu artystycznego. Rokrocznie jego skład uzupełnia kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy tworząc chór kandydacki, są przygotowywani do udziału w koncertach. Na repertuar chóru składają się utwory a cappella: sakralne i świeckie, a także liczne kompozycje oratoryjne i rozrywkowe. Prowadzący chór idą z duchem czasu, podejmując wyzwania daleko odbiegające od klasycznych utworów a cappella. Zespół z powodzeniem bierze udział w rock-operach, galach muzyki operowej, a także licznych wykonaniach pop-oratoriów. Wszechstronność „Resonansu" jest zasługą połączenia doskonałego przygotowania technicznego oraz młodzieńczego polotu, który doceniają dyrygenci profesjonalnych chórów i orkiestr.

W swojej historii zespół zdobył kilkaset nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Obecnie "Resonans" uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie amatorskich chórów młodzieżowych.