Zabrze przestrzenią rozwoju

Kolejna firma w zabrzańskiej strefie ekonomicznej

20.01.2016

Już w połowie czerwca br. w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pełną parą ruszy nowa hala produkcyjno-magazynowa knurowskiej firmy Bud-Expert. Dziś w obecności prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, przedstawicieli inwestora oraz wykonawcy wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu przemysłowego.

Przedsiębiorstwo Bud-Expert specjalizuje się w produkcji i obróbce elementów stalowych: głównie blach i rur. Z jego usług skorzystało już ponad 1000 firm. W Zabrzu powstanie druga filia produkcyjna Bud-Expert (po gliwickiej), jedna z najnowocześniejszych w Europie.

Inwestycja ruszyła na początku grudnia ub.r. Do tej pory udało się zakończyć budowę fundamentów, więc nic nie stało na przeszkodzie, by rozpocząć montaż elementów prefabrykowanych konstrukcji ścian i dachu. – Specjalna strefa ekonomiczna w Zabrzu powstała stosunkowo niedawno, więc cieszy nas, że nasze wysiłki i starania tak szybko przynoszą oczekiwane plony. Wierzę, że strefa będzie powodem do dumy nas wszystkich, ale również pozwoli na realizację największych oczekiwań inwestorów – przyjaznych warunków do pracy oraz mieszkańców – nowych miejsc pracy – mówi prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

W firmie pracę znajdzie 40 osób. – Połowa z nich to pracownicy administracji i inżynierowie, pozostali to pracownicy produkcji. Jeszcze w tym roku będziemy ogłaszać nabór na część stanowisk – dodaje dyrektor Bud-Expert, Krzysztof Buczak. Do zainwestowania w Zabrzu przekonały go przede wszystkim świetne warunki. – Miasto jest bardzo aktywne we współpracy z nami, a lokalizacja chyba nie może być lepsza: nie dość, że wyposażono ją we wszystkie media i przygotowano konieczną infrastrukturę, to jeszcze ma doskonałe połączenie z drogą krajową nr 88 i autostradami A1 i A4 – mówi. – Dlatego nie wykluczamy, że w niedalekiej przyszłości będziemy dalej inwestować w strefę i rozbudowywać nasz zakład.

Budową zajmuje się spółka PRO-INVEST, która realizuje kolejną halę w zabrzańskiej strefie. Stan inwestycji inżynierowie szacują na 40 proc. Hala będzie miała powierzchnię ok. 1655 m². Inwestycja kosztować będzie 8 mln zł.

Zabrzańska strefa ekonomiczna została już w pełni uzbrojona i przygotowana na przyjęcie nowych inwestorów. Wartość prac wyniosła 56 mln zł. Jak dotąd sprzedano pięć działek: dla działającej już Piekarni Kłos oraz dla Schoeller Alliber, Metal Service Centre, Metal Solution i oczywiście firmy Bud-Expert.

Inwestorów przekonują nie tylko warunki techniczne i lokalizacja. – Dodatkowe korzyści to ulgi podatkowe – mówi Rafał Kobos, pełnomocnik ds. inwestorów.