XIX edycja "Lata w Bibliotece"

20.07.2015

Po raz dziewiętnasty Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu w jedenastu swoich filiach przygotowała akcję „Lato w bibliotece”.

Akcja adresowana jest do dzieci i młodzieży. Uczestniczące w niej placówki zajmą się zagospodarowaniem wolnego czasu uczniom spędzającym wakacje w mieście. W nawiązaniu do tematu XIV Miejskiego Konkursu na Inscenizacje Utworów Literackich dla Uczniów Szkół Podstawowych, jednym z tematów letnich zajęć będzie popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy. Wzorem wcześniejszych lat kontynuowana będzie także ogólnopolska akcja głośnego czytania dzieciom.

Nie zapomniano o zajęciach propagujących wśród najmłodszych mieszkańców wiedzy na temat rodzinnego miasta, jego historii, zabytkowych obiektów oraz instytucji kultury. W ramach współpracy z Muzeum Miejskim w Zabrzu zorganizowany zostanie cykl warsztatów muzealnych, bezpłatnych dla grup bibliotecznych.

Poza tym każda z filii zrealizuje własny program zajęć, na który złożą się gry i zabawy, konkursy, quizy, zajęcia ruchowe, plastyczne, konkursy promujące czytelnictwo oraz umiejętność uczestniczenia w życiu kulturalnym naszego Zabrza. Planowane są również wycieczki i spacery, mające dodatkowo uatrakcyjnić dzieciom letni wypoczynek.

Podsumowanie spotkań odbędzie się na terenie Kąpieliska Leśnego w Maciejowie. Tam najbardziej aktywni uczestnicy zajęć oraz zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody ufundowane przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Zabrze. Udział w akcji „Lato w bibliotece” jest nieodpłatny, dlatego organizatorzy liczą także na wsparcie darczyńców, którzy mogliby uatrakcyjnić wakacje dzieciom pozostającym w domu.