Uczniowie z ZS nr 10 z wizytą w Wielkiej Brytanii

28.05.2015

Od 17 maja do 23 maja grupa złożona z czterech nauczycieli oraz sześciu uczennic Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu uczestniczyła w zajęciach w Howes Primary School In Coventry w Wielkiej Brytanii w ramach realizowanego przez nich projektu „Be Enterprising, Succeed Together”.

W pierwszym dniu wizyty uczniowie przedstawili siebie, swoje miasto i region a później pokazali prezentacje dotyczące rynku pracy w swoim regionie. Przez trzy dni wszyscy uczestnicy projektu w grupach międzynarodowych przygotowywali Targi Pracy, zbierając wspólnie informacje, drukując ulotki, przygotowując gadżety. Czwartego dnia uczniowie przygotowali stoiska i prezentowali zaproszonym gościom różne zawody, opcje, możliwości zatrudnienia.

W przygotowaniu Targów Pracy pomogły uczniom również spotkania z Lord Mayor of Coventry, która opowiadała o rynku pracy i zatrudnieniu w mieście Coventry , jak i w całym regionie West Midlands oraz dyrektorką Hotelu Hilton, która dała im rady i wskazówki jak przygotować takie wydarzenie.

Oprócz pracy umysłowej uczestnicy projektu rozwijali się fizycznie pod rozkazami Commando Joe, wzięli udział w Barn Dance (Tańcach Wiejskich), gdzie wraz z nauczycielami poznali tradycyjne tańce angielskie i szkockie.

Wszyscy uczestnicy warsztatów mogli również pogłębiać wiedzę o kulturze Wielkiej Brytanii, zwiedzając Anne Hathaway’s Cottage w Stratford upon Avon oraz całe miasteczko – miejsce urodzenia Szekspira. Dopełnieniem była całodniowa wycieczka do Londynu, przejażdżka London Eye i zobaczenie kilku słynnych miejsc znanych dotychczas z lekcji i filmów.

Cała wyprawa była bezpłatna dla uczniów, którzy mieszkając u rodzin angielskich poznali kulturę angielską od podszewki i szlifowali język.Była to dla nich najlepsza lekcja języka angielskiego.Młodzi zabrzanie będą mogli skonfrontować swoje doświadczenia z doświadczeniami swoich kolegów z Wielkiej Brytanii i Norwegii jeszcze dwa razy – w Norwegii i w Polsce. Koordynatorem projektu w ZS nr 10 w Zabrzu jest Iwona Słonka.