Konkurs „K-DRON Janusza Kapusty”

29.04.2015

Uczniów i wychowanków zabrzańskich placówek (w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym), szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół wyższych) zapraszamy do udziału w konkursie pn. „K-DRON Janusza Kapusty”. Chętni powinni wykonać pracę konkursową w postaci bryły geometrycznej lub makiety z dowolnego materiału, pokazującej nowe, oryginalne zastosowanie K-DRONU.

K-DRON, to jedenastościenna bryła geometryczna, odkryta w 1985 r. przez Janusza Kapustę. Nazwa ta pochodzi od słowa „dron”, które w języku greckim oznacza ścianę, a „k” jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu. Bryła została wymyślona w trakcie przygotowań do wystawy Janusza Kapusty i jego kolegi w jednej z galerii Nowego Jorku. Po wydrukowaniu ulotek promujących wystawę, w których zamieszczono wizerunek dwóch kwadratów wpisanych jeden w drugi, Janusz Kapusta wpadł na formę przestrzenną, na podstawie której wykonał model przestrzenny bryły.
W skład K-DRONU wchodzi powierzchnia k-dronowa, będąca rombem z dołączonymi trójkątami prostokątnymi i bazy k-dronu. Dwa k-drony złożone ze sobą dają sześcian. Układy k-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów i co ciekawe – każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory.
K-DRON jest wykorzystywany do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich czy nawet kołpaków samochodowych. Zastosowań tej bryły jest bardzo dużo. Janusz Kapusta opisał 50 zastosowań w swojej książce, a w kwietniu 2001 r. mówił o znalezieniu już 168. W 2009 r. przed gmachem starostwa powiatowego w Kole umieszczono pomnik K-DRONU.
 

Konkurs „K-DRON Janusza Kapusty” organizowany jest przez Urząd Miejski w Zabrzu. Skierowany jest do uczniów i wychowanków zabrzańskich placówek (w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym), szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół wyższych). Mogą w nim uczestniczyć wyłącznie prace przekazane osobiście do siedziby organizatora. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę konkursową, wykonaną indywidualnie i samodzielnie, wykluczone są prace zbiorowe. Do każdej pracy należy dokleić metryczkę zawierającą: imię i nazwisko autora, a także nazwę, adres, e-mail i telefon szkoły. Warto pamiętać, że w konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane i nie brały udziału w żadnym innym konkursie.
Prace należy dostarczyć osobiście do 15 maja, w godz. 7.30-15.30 do Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 8, p. nr 10). Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas VII Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej – 23 maja, o godz. 10.30, w hali MOSiR przy ul. Matejki 6 w Zabrzu.