Indywidualne Mistrzostwa Zabrza Młodzieży Szkolnej w Układaniu Kostki Rubika

17.03.2015

13 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu odbyły się po raz drugi „Indywidualne Mistrzostwa Zabrza Młodzieży Szkolnej w Układaniu Kostki Rubika”.

W zawodach wystartowali uczniowie zabrzańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mistrzostwa zostały rozegrane w kategorii open w klasycznej konkurencji, polegającej na układaniu na czas kostki 3x3x3. Wśród kilkunastu uczestników zmagań, reprezentujących gimnazja, technika, licea ogólnokształcące najlepszy w tym roku okazał się Szymon Kubica – uczeń gimnazjum w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Zabrzu (średni czas ułożeń: 18,39). Kolejne miejsca zajęli Kamil Pomietło (2.; średni czas ułożeń: 19,33) oraz Sonia Reinert (3.; średni czas ułożeń: 19,41) – uczniowie Technikum nr 7 w Zabrzu.

W ostatnich latach słynna kostka, wynaleziona przez węgierskiego architekta Ernö Rubika przezywa swój renesans. Amerykańscy matematycy ustalili minimalną liczbę ruchów niezbędną do ułożenia kostki. Ta magiczna liczba to 20. Tyle ruchów trzeba, by z jakiegokolwiek położenia ułożyć kostkę Rubika do stanu sześciu jednokolorowych ścianek.
W większości przypadków wystarczy jednak 15-19 ruchów – uważają naukowcy. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony. Jeden z naukowców, zafascynowany tajemnicą kostki Rubika, Morley Davidson, z amerykańskiego Uniwersytetu Kent State, stwierdził podobno, że kostka Rubika była powodem, dla którego w ogóle zainteresował się matematyką. To on kierował pracami zespołu uczonych, którzy przez wiele lat zgłębiali tajemnice niezwykłej kostki.

Zawody zorganizowało Szkolne Koło Miłośników Kostki Rubika „Parity” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu, przy wsparciu organizacyjnym „Magicznej Kostki”.