Zabrze przestrzenią rozwoju

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Zabrzu

12.03.2015

Miasto Zabrze nawiązało współpracę z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. 12 marca został podpisany list intencyjny w tej sprawie, w efekcie którego w naszym mieście powstanie taki punkt przy ul. Wolności 274.

 

Do tej pory w całym kraju działa 45 podobnych podmiotów. Zabrzański punkt będzie 6 w województwie. Celem współpracy jest pobudzenia aktywności gospodarczej mieszkańców poprzez stworzenie miejsca inicjującego założenie i rozwój działalności biznesowej przez młodych ludzi. List intencyjny podpisali Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i Mateusz Maik, dyrektor Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. W spotkaniu udział wzięli także Ewa Weber, sekretarz Zabrza, Katarzyna Kucia z Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, Alina Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Ryszard Genge starszy Cechu Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców, Tomasz Zjawiony wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Janusz Dramski, dyrektor Business Link Katowice.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to dziś nie tylko inkubatory, ale przede wszystkim Polska Przedsiębiorcza. AIP stały się najważniejszymi miejscami dla polskich osób rozpoczynających działalność. AIP użycza własną osobowość prawną do prowadzenia Firmy, czyli swojej działalności biznesowej. Dzięki temu nie trzeba rejestrować własnej działalności gospodarczej czy spółki z o.o.
W ramach własnej firmy w AIP nie płaci się obowiązkowych miesięcznych składek na ZUS (minimum 410 zł we własnej działalności gospodarczej) oraz co miesiąc podatku dochodowego CIT od osiągniętego dochodu w danym miesiącu (19% we własnej działalności gospodarczej czy spółce z o.o.). Dzięki AIP można prowadzić firmę jako pełnoprawny przedsiębiorca, (do umów i faktur wykorzystując dane rejestrowe AIP, tj. NIP, REGON, KRS). W ramach firmy w AIP wystawia się faktury VAT oraz podpisuje umowy prawne jako AIP. Dokumenty te są weryfikowane przez AIP w celu minimalizacji ryzyka nowej firmy. Zarobione pieniądze trafiają na subkonto indywidualnej firmy w ramach konta AIP. Pieniądze te stanowią budżet indywidualnej firmy, w ramach którego można dowolnie dokonać zakupów na fakturę VAT lub wypłacić je sobie lub zatrudnionym osobom na umowę zlecenie lub o dzieło. Pierwsze inkubatory zostały stworzone przez nich od zera w 2004 roku dzięki pozyskaniu niewielkich środków od sponsorów i zaangażowaniu wolontariuszy, pasjonatów przedsiębiorczości. Wymyślony i wdrożony przez nich w całej Polsce model preinkubacji, czyli udostępniania osobowości prawnej AIP startującym przedsiębiorcom okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w 2005 roku sieć AIP liczyła 12 inkubatorów w całej Polsce, a na zakończenie 2006 roku AIP świętowały 300 firm. Szybko rosnąca liczba firm powstających dzięki AIP i liczba inkubatorów zostały docenione przez szereg instytucji. W 2007 roku Inkubatory AIP uzyskały certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000, a w kolejnych latach zostały wyróżnione nagrodami wielu instytucji, m.in. Parlamentu Studentów RP, Komisji Europejskiej czy ministerstw. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane przez polski rząd na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. W kolejnych latach dzięki pozyskaniu środków unijnych biura Inkubatorów zostały zmodernizowane i w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt, a AIP stały się największą siecią inkubatorów na świecie. Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7000 firm, m.in.: PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl, MISBHV, Key2Print czy Glov. AIP dziś to wiodąca w Europie organizacja startupowa, wyznaczająca trendy w Polsce i zagranicą.