Rozpoczęcie międzynarodowej konferencji fotograficznej

26.09.2014

O życiu w śląskim krajobrazie poprzemysłowym rozmawiają uczestnicy konferencji, którą otworzyła dzisiaj prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik w Wyższej Szkole Technicznej na Wydziale Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu.

W programie konferencji są wykłady, pokazy fotografii i spotkania ze znanymi dokumentalistami, socjologami i artystami. Prelegentami są wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katowicach, a także Sosnowieckiego Centrum Sztuki, Muzeum w Pradze, Muzeum Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Pierwszy o swojej twórczości opowiadał Jindřich Štreit z Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Artysta należy do najważniejszych współczesnych fotografów czeskich oraz wybitnych osobowości czeskiej kultury. W swoim dorobku Štreit dokumentuje jak w archaiczny styl życia wnikają coraz częściej elementy nowoczesnej cywilizacji i globalnej kultury, jak ulegają zmianie życiowe wartości.
 

Instytut Twórczej Fotografii w Opawie każdego roku przyciąga kilkudziesięciu polskich studentów. Instytut powstał w 1990 r., po dwudziestu latach działalności przy Związku Czeskich Fotografów stał się częścią nowo powstałego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Od tamtej pory zasłużył sobie na renomę jednej z najlepszych szkół fotografii w Europie.

Dzisiejsze seminarium będzie trwało do godziny 17. W sobotę, drugiego dnia konferencji zaplanowano zajęcia w godz. od 9.30 do 17. Imprezie towarzyszy ekspozycja fotograficzna „Stare regiony przemysłowe. Ludzie, pejzaże, narracje”.
 

Wstęp na wszystkie wykłady oraz wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy do udziału.
Program konferencji w załączniku.