IKEA w Zabrzu

02.07.2014

2 lipca w gmachu zabrzańskiego Ratusza została podpisana umowa między Gminą Zabrze, a szwedzkim koncernem meblowym Inter IKEA Centre Polska na zakup ponad 25 hektarów gruntu w Zabrzu, w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej.

IKEA wygrała 4 czerwca przetarg na teren w pobliżu zabrzańskiej dzielnicy Zaborze, zaoferowała cenę ok. 22 mln zł. Teren ten przylega do Drogowej Trasy Średnicowej. Znajduje się po jej południowej stronie, rozpościerając się między trasą, a potokiem Czarniawka. Szwedzki koncern meblowy planuje na tym terenie wybudować swój sklep oraz centrum handlowo-usługowe. Dotychczas sklep IKEA zintegrowany z Centrum Handlowym w Polsce powstał tylko w Łodzi. Inwestor zobowiązał się także do przebudowy układu komunikacyjnego w tym obszarze, dobudować drogę (równoległą do głównej trasy, łączącą węzeł z pobliską ul. Lompy). Warunki postępowania na sprzedaż terenu zastrzegały też, że jego nabywca powinien zaprojektować i stworzyć rekreacyjny teren zielony w dolinie potoku Czarniawka, o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha.

Podczas notarialnego podpisania umowy prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik podkreślała, że kwota 22 mln zł to najwyższa dotąd kwota transakcji za sprzedaż nieruchomości na terenie Zabrza, dzięki kolejnym inwestycjom miasto się rozwija i przybywa nowych miejsc pracy.