Zabrze przestrzenią rozwoju

ROKITA CZYTA – Kolejne spotkanie

29.04.2014

Tym razem dyskutujemy o książce "Źle Urodzone" Filipa Springer.

spotkanie drugie: 29 kwietnia 2014, godz. 18:00
Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, ul. Krakowska 52
 

Po raz drugi w ROKITA CZYTA i rozmawia o książkach, które mącą w głowie. Tym razem grupa zaczytanych mieszkańców Rokitnicy bliżej przyjrzy się „Źle urodzonym” Filipa Springera – książce wywołującej duże emocje, zawierającej kilkanaście reportaży o architekturze PRLu. Będzie drążyć temat budowli, które powstały w mało dogodnym dla siebie czasie. Springer opowiada m.in. o początkach katowickiego „Tauzena”, a także o „Gwiazdach”, Spodku, Superjednostce, czy nieistniejącym już Brutalu. Reportaże Springera ustawimy z tym, co w Rokitnicy mamy na co dzień – osiedlem patronackim Ballestrema, architekturą stworzoną przez Zillmannów oraz ratuszem Ehl’a. Są one dobrze, czy źle urodzone? Czy w ogóle można je porównywać?

Podobno Patrick Blanc, gdy był w Katowicach, stanął na Rynku, spojrzał w stronę Spodka i powiedział: „Tu jest tak pięknie. Macie jeszcze tyle do zrobienia”. ROKITA CZYTA! do dyskusji zaprasza więc wszystkich, którzy nie tylko czytają, ale przede wszystkim myślą o tym, co czytają. A czasem zadzierają głowę do góry, by pooglądać budynki, wśród których żyją.

Spotykanie drugie z cyklu ROKITA CZYTA! będzie miało miejsce 29 kwietnia w Filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, o godzinie 18:00. Rozmowę o „Źle urodzonych” moderować będzie Magdalena Gościniak, absolwentka filologii polskiej na UJ (2002), od czterech lat mieszkająca w Zabrzu-Rokitnicy.

Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Kartel Kulturalny oraz Filia nr 6 MBP w Zabrzu.