Jubileusz Zespołu Tanecznego "MAK"

07.04.2014

6 kwietnia w Domu Muzyki i Tańca Zespół Taneczny "MAK" świętował 30-te urodziny. Była to okazja do podsumowania osiągnięć oraz spotkanie w gronie przyjaciół zespołu.

 

Zespół Taneczny "Mak" powstał w roku 1984. Już po rocznej pracy zespół znalazł się w gronie najlepszych dziecięcych zespołów tanecznych Śląska i od tej pory cieszy się dużą popularnością i sympatią widzów. Siedzibą zespołu jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr l w Zabrzu-Mikulczycach. Zespół specjalizuje się w krótkich układach tanecznych, które – w połączeniu z muzyką rockową bądź transkrypcjami muzyki klasycznej – stanowią taneczny obrazek. "Mak" ma na swoim estradowym koncie wiele występów wykonywanych wspólnie z artystami tej miary, co Majka Jeżowska, Robert Janowski, czy ekipa telewizyjnego Tik-Taka. Może poszczycić się również nagraniem programu telewizyjnego pt. "Małe Musicale", zrealizowanego przez "Tęczowe Studio" Telewizji Polskiej. Obecnie w repertuarze zespołu, oprócz krótkich utworów tanecznych, znajduje się 50-minutowy spektakl tańca współczesnego pt. "Od świtu po zmierzch", którego premiera odbyła się 24.11.2001 r. w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie stanowiące połączenie tańca, muzyki i teatru jest podróżą przez takie sfery i emocje naszego życia, jak samotność, nadzieja, przyjaźń, wiara, miłość, radość. Członkowie zespołu, świadomi własnych trosk, radości, problemów i zainteresowań wypełniających ich codzienne życie, próbują opowiedzieć o tym innym przy pomocy ruchu swojego ciała poddającego się nastrojom płynącym z muzyki. Grupa reprezentacyjna zespołu liczy 25 dziewcząt w wieku od 11 do 19 lat.

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Małgorzata Makowska – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu i Wydziału Animacji Społeczno – Kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swój warsztat choreograficzny rozwija poprzez uczestnictwo w Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego organizowanej co roku przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu oraz innych warsztatach tanecznych organizowanych na terenie całego kraju. Zespół Taneczny "Mak" jest wielokrotnym laureatem festiwali, przeglądów i konkursów na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W roku 2002 zespół zdobył "Złoty Aplauz" na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie i otrzymał tytuł laureata oraz Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim.