Wystawa malarstwa oraz instalacji artystycznej Jerzego Woźniaka "Spojrzenie w Siebie – JA – TY – MY"

31.03.2014

7 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa oraz instalacji artystycznej Jerzego Woźniaka "Spojrzenie w Siebie – JA – TY – MY".

Świat potrzebuje autorytetów. Jan Paweł II był i pozostał autorytetem. Zbliżająca się Jego kanonizacja skłania do refleksji i przypomina, że nieustannie powinniśmy powracać do głoszonych przez niego myśli. Wystawa Jerzego Woźniaka doskonale koresponduje z omawianą tematyką. Tematem wystawy jest człowiek i jego relacje z otoczeniem. Ekspozycja ma na celu wywołanie refleksji nad stanem naszej duszy. Tytuł – Spojrzenie w siebie – JA i TY czy to na pewno MY? – ma ukazać wartości oraz ich niezmienne źródła.
Za pośrednictwem konfrontacji odbiorcy z myślą filozoficzną, obowiązującą na przestrzeni wieków i wskazującą na harmonijne relacje zachodzące pomiędzy człowiekiem i kosmosem – autor zachęca nas do współczesnego katharsis mającego uzdrowicielską moc.
Na wystawę składaja się obrazy olejne oraz instalacja artystyczna. Symbolika starych i współczesnych drzwi, lustro oraz obrazy, nawiązują do miłości, wyrozumiałości i cierpliwości – cnót niezbędnych w kształtowaniu relacji międzyludzkich. Drzwi, których nie spośób ani zatrzasnąć, ani otworzyć – przedstawione są w kontekście symboli legendarnych trzech potęg w filozofii japońskiej, tzn.: broń, symbolizująca siłę; klejnot, symbolizujący bogactwo; i lustro, które symbolizuje nas samych. Znaczenie barw wskazuje na czystość intencji, którymi powinniśmy się kierować by nie odejść w życiu od podstawowych zasad etycznych.
Pan Jerzy Woźniak jest członkiem Związku Artystów Polskich, Polska Sztuka Użytkowa w Opolu.