XXII edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji

20.01.2014

18 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się kolejna edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

 

Miasto Zabrze nieprzerwanie od dziewięciu lat jest gospodarzem Gali Laurów. "To dla nas zaszczyt i powód do dumy. Każdego roku z ogromną satysfakcją gościmy w mieście szacownych laureatów oraz zacnych gości, w tym parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej, a także przedsiębiorców" – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Te prestiżowe wyróżnienia trafiają do ludzi wybitnych, liderów którzy wyróżniają się swym zaangażowaniem zmieniają otaczający nas świat. Nagrody otrzymują także firmy, instytucje i organizacje społecznie odpowiedzialne, które w szczególny sposób działają na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. W tym roku główne wyróżnienie, którym jest Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, otrzymał Krzysztof Penderecki. „To wielkie wyróżnienie dla mnie. Przeglądnąłem nazwiska tych, którzy dostali tę samą nagrodę – Jan Paweł II, który zostanie świętym, Premier Jerzy Buzek i wiele innych, znakomitych postaci. Bardzo się cieszę, że przez to, że dostałem tę nagrodę, też będę jednym z Laureatów i bardzo sobie to cenię” – powiedział odbierając Laur. Kapituła przyznała w tym roku po raz pierwszy Kryształowy Laur z Diamentem. Laureatem został Józef Hen – wybitny pisarz i publicysta.

Podczas Gali podkreślano niezwykle istotną rolę dobrych relacji i współpracy pomiędzy regionami. Marek Sowa, Marszałek województwa Małopolskiego, odbierając Platynowy Laur, powiedział: „Traktuję to wyróżnienie jako zaproszenie do jeszcze większego pogłębienia naszej współpracy. Jestem pewien, że będziemy w tym mogli liczyć na naszych śląskich przyjaciół, z którymi od kilku lat współpracujemy coraz mocniej i wiele sobie obiecujemy”. W podobnym tonie wypowiadał się Petr Kužel, Prezes Czeskiej Izby Gospodarczej: „Jestem zaszczycony, że odbieram w Polsce tak ważną i prestiżową nagrodę. W pracy ważna jest mądrość i przyjaźń – ta od wielu lat występuje między Czechami i Polakami”.

Laury trafiły także do Zabrza. Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, otrzymał Nagrodę Specjalną Orła Piastów Śląskich. Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii Udana Inwestycja trafił do Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Medycyna i Inżynieria Biomedyczna" trafił do Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu.

Pełna lista laureatów Laurów Umiejętności i Kompetencji