115 lat komunikacji tramwajowej i nowy tramwaj w Zabrzu

22.11.2013

W dniach 21-22 listopada w Hotelu Diament w Zabrzu odbywa się konferencja z okazji jubileuszu 115-lecia Elektrycznej Komunikacji Tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. Patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

 

 

– Na Śląsku tramwaje są charakterystycznym elementem krajobrazu. To nie tylko tradycja i bogata historia, ale również proekologiczna forma komunikacji. – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza – 115 lat funkcjonowania w naszej aglomeracji wymusiło podjęcie wiele wymagających działań restrukturyzacyjnych. Dzięki dobremu zarządzaniu i efektywnemu wykorzystaniu dostępnych środków Tramwaje Śląskie S.A. prowadzą obecnie ważny proces inwestycyjny. Prace modernizacyjne w naszym mieście w znaczny sposób wpłynęły na poprawę komfortu podróżujących, jak również użytkowników dróg.

W konferencji organizowanej przez Tramwaje Śląskie S.A. udział biorą samorządowcy m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego i prezydenci Katowic, Mysłowic oraz Sosnowca, przedstawiciele przedsiębiorstw tramwajowych z całego kraju oraz pracownicy spółki. Tematyka wystąpień jest różnorodna, jednak łączy się nierozerwalnie z komunikacją tramwajową. Wśród poruszanych tematów mowa będzie m. in. o konkurencyjności komunikacji tramwajowej, współistnieniu ciągów pieszych z tramwajowymi, rozwiązaniach sterowania ruchem, wykorzystaniu środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020 czy europejskich trendach w komunikacji publicznej. Planowana jest również debata panelowa o rozwoju komunikacji tramwajowej w kontekście strategii komunikacji w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. Pierwszego dnia obchodów wręczone zostały odznaczenia wojewódzkie oraz medale za długoletnią służbę w Tramwajach Śląskich. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie przejazd techniczny nowym niskopodłogowym wagonem typu Pesa Twist 2012 N – pierwszym z 30 wagonów zamówionych przez Spółkę Tramwaje Śląskie w ramach Projektu pn.: “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.