Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów poprzemysłowych

22.10.2013

W dniach 2-4 października w Ustroniu odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. "Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych" zorganizowana przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Celem konferencji była prezentacja osiągnięć i wyników prac naukowo-badawczych, praktycznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych wspierających zrównoważony rozwój terenów poprzemysłowych. Zagadnienia konferencji dotyczyły różnych aspektów rewitalizacji. W konferencji udział wzięli przedstawiciele polskich i zagranicznych jednostek naukowych oraz państwowych, samorządowych i prywatnych organizacji biorących udział w procesie rewitalizacji. Do Ustronia przyjechało ponad stu naukowców i praktyków z Austrii, Czech, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec i Polski. Wygłoszono 45 referatów. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki oraz Marcin Korolec, minister środowiska.

Przedstawiciele Miasta Zabrze zaprezentowali projekt pn.: Rekultywacja terenów w rejonie rzeki Bytomki na obszarze gminy Zabrze". Omówione zostały cele projektu, czyli poprawa jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości bezpiecznych terenów rekreacyjnych o wysokich walorach przyrodniczych oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zabezpieczenie, zagospodarowanie i uporządkowanie terenów stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia (usunięcie zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych osuwisk i ruin).