Industriada 2013 w Muzeum Górnictwa Węglowego – zapraszamy!

06.06.2013

Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki w Muzeum Górnictwa Węglowego to moc atrakcji od samego rana aż do północy! W sobotę, 8 czerwca w Kopalni Guido przez cały dzień na turystów czekać będzie zwiedzanie poziomu 320, który zostanie dodatkowo "ożywiony" przez trójwymiarowe mappingi podziemnych chodników. Na amatorów interaktywnej grafiki w godzinach wieczornych czeka także tag tool, czyli malowanie wirtualnych obrazów na ścianie budynku maszyny wyciągowej.

Zwiedzanie Wystaw i lekcje edukacyjne "Czarna Energia"
Wybierz się w podróż do świata kultury górniczej lub przespaceruj się po prehistorycznym lesie karbońskim – wystawy w budynku Muzeum przy ul. 3 Maja 19 będzie można zwiedzać od godz. 14:00 do godz. 20:00. Muzeum Górnictwa Węglowego ma również prawdziwą gratkę na dzieci i młodzieży – lekcje edukacyjne w ramach akcji "Czarna energia" to niepowtarzalna okazja do poznania ciekawostek o węglu i przeprowadzenia doświadczeń fizycznych związanych z węglem i energią. Namiot Młodego Fizyka będzie oczekiwał na gości między 14:00 a 20:00. Proponujemy także zajęcia plastyczne pod hasłem "Węglowe Inspiracje" oraz stanowiska etnograficzne "Energia ludzkich rąk".
Zabrze to miasto tak bogate w zabytki techniki poprzemysłowej, że trudno poznać ich wszystkie uroki w przeciągu kilku godzin. "Kombajn z Guido" to zestaw nowych wystaw multimedialnych oraz instalacja wideo, dzięki którym będzie można się wirtualnie "przespacerować" i poznać najciekawsze poprzemysłowe zakątki w naszym mieście. Całość dostępna dla odwiedzających budynek Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w godzinach do 14:00 do 20:00.
 

Dundu – spotkanie gigantów
Hitem Industriady w Muzeum Górnictwa Węglowego będzie spotkanie gigantów DUNDU, świetlistych pięciometrowych fantomów, animowanych przez zespół profesjonalnych aktorów lalkowych. Więcej na żywo, przed wieżą szybową w Kopalni Guido od 18:00 do 18:30 oraz między 20:15 a 21:00. Wielki finał spotkania świetlistych gigantów między 22:15 a 23:00.
Horngruppe – instalacja muzyczna Christofa Schlagera
Pochodzący z Niemiec artysta Christof Schlager znany jest z tego, że nie zdarza się mu komponować swoich muzycznych dzieł z myślą o banalnej orkiestrze symfonicznej. Dwa lata temu wykorzystał w swoim koncercie dwie barki pływające po krakowskiej Wiśle, a zamiast instrumentów muzycznych posłużyło mu sto okrętowych syren. Jego instalacja muzyczna "Horngruppe" zaskoczy gości Industriady w Kopalni Guido już od godziny 17:00.

Koncert TSIGUNZ Fanfara Avantura
Od godziny 19:00 nietuzinkowy repertuar muzyczny Industriady w Kopalni Guido zamieni się w prawdziwie "cygańskie" klimaty. Na scenie pojawi się grupa Tsigunz Fanfara Avantura, która określa się mianem "ogniowych strzelb współczesnej cyganistyki, kolekcjonerów pol-muzowskich przydęć, szybkich i niebezpiecznych królów turbo groovu, cynicznych romantyków na granicy fałszu lub po prostu tygrysów surowego brzmienia nu-gypsy".

Koncert Me Myself And I
Trudno to opisać, trzeba to usłyszeć. Ich jedynym instrumentem jest głos. Sami o swojej muzyce mówią: to muzyka wokalna kontrolowana ludzkim głosem. Śpiewają acapella, wspomagając się elektroniką tworzą melodyjne, jazzrockowo soulowe wokalizy, oparte na beatboxowej rytmice. Trzy osoby, tworzące muzykę, której daleko jest do jednoznacznej klasyfikacji. Sami sprawdźcie. Punktualnie o 21:00.

Industrial Soundbugs
To instalacja multimedialna polegająca na zbudowaniu impresji na temat mechanizacji, czegoś w rodzaju kopalni w kopalni. Prościej mówiąc – siedem rzeźb, generujących światło dźwięk, którymi mogą sterować widzowie. Ten odgrywany na spółkę z publicznością występ tworzą artyści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem Ronniego Deelena, artysty pochodzącego z Holandii, mieszkającego i tworzącego na Śląsku od wielu lat. Tworzy on głównie instalacje interaktywne i performatywne. Ostatnio szczególnie zajmuje się instalacjami muzycznymi, będącymi impresją na temat przemysłu ciężkiego. Ze strony niemieckiej opiekę nad projektem sprawuje Christian Henkel: (www.christianhenkel.com) – rzeźbiarz, którego zadaniem było nadanie kształtu instalacji. Pokaz możliwości "Industrial Soundbugs" na zakończenie Industriady w Kopalni Guido między 23:00 a północą.

Gryfnie
Nie opuszczajcie Industriady w Kopalni Guido bez zaopatrzenia się w pamiątki! Niepowtarzalne koszulki ze śląskimi napisami, mydło produkowane z węgla czy kultowa już ślonsko taszka na maszkety to tylko niektóre z oryginalnych wyrobów wytwórni "Gryfnie", która będzie na Was czekać pomiędzy 14:00 a 20:00.
Tegoroczna Industriada w Muzeum Górnictwa Węglowego jest współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Zabrze oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Program Industriady 2013 – Muzeum Górnictwa Węglowego – 8.06.2013 r.

 

Kopalnia Guido
09:00-20:00 Zwiedzanie poziomu 320 + mapping 3D
14:00-20:00 Stoisko "Gryfnie" – ślońsko godka i łobleczyni dlo kożdego
Strefa gastronomiczna
17:00-18:00 Horngruppe – instalacja muzyczna Christofa Schlägera
18:00-18:30 DUNDU spotkanie gigantów
19:00-20:10 Koncert TSIGUNZ Fanfara Avantura
20:15-21:00 DUNDU spotkanie gigantów
21:00-23:59 Tag tool, czyli interaktywny mapping
21:00-22:15 Koncert Me Myself And I
22:15-23:00 DUNDU spotkanie gigantów
23:00-00:00 Industrial Soundbugs – instalacja dźwiękowo-świetlna
Budynek Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19
14:00-20:00 Zwiedzanie Wystaw
14:00-20:00 Kombajn z Guido
14:00-20:00 Czarna Energia

Zasady dot. rezerwacji i zwiedzania poziomu 320 w Kopalni Guido:
Zjazdy na poziom 320 odbywają się w 23 osobowych grupach co 20 minut. Dzieci mogą zjeżdżać od 7 roku życia.
Ceny biletów na zwiedzanie poziomu 320 – 15zł bilet normalny; 10 zł bilet ulgowy (młodzież szkolna do 26. roku życia).
Wycieczka trwa ok. 2 godzin.
 

Uwaga! Wszystkie miejsca na zwiedzanie poziomu 320 są już zarezerwowane. Zachęcamy do udziału w pozostałych punktach programu Industriady w Muzeum Górnictwa Węglowego i Kopalni Guido.
Wszystkie atrakcje Industriady (poza zwiedzaniem poziomu 320 Kopalni Guido) są BEZPŁATNE i jest na nie WSTĘP WOLNY ! Serdecznie zapraszamy !