Konferencja nt. robotów medycznych

07.12.2012

W siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii odbywa się konferencja poświęcona robotom medycznym zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej, we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii, Internetową Promocją Nauki – INPRONA oraz Śląskim Centrum Chorób Serca. Konferencję otworzyła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze.

 

Konferencja zgromadzi również wielu innych, nadzwyczajnych gości. Z wykładem wystąpią m.in.: Mehran Anvari z Kanady – sławny innowacyjny chirurg znany m.in. z pierwszej teleoperacji szpital – szpital i udziału w oryginalnych projektach testujących możliwość operacji w warunkach statków kosmicznych i statków podwodnych (NEMO), Richard Satava z USA – pionier chirurgii robotowej na świecie, pierwszy człowiek, który operował prototypem robota chirurgicznego, członek i doradca wielu projektów Pentagonu i DARPA – amerykańskiej agencji rządowej zajmującej się rozwojem technologii wojskowej oraz Mirosław Hermaszewski – lotnik i kosmonauta, który jako pierwszy i jedyny Polak, w 1978 r., w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, na statku Sojuz-30, odbył lot w kosmos.

O doświadczeniach w użyciu robotów medycznych mówić będą także pionierzy polskiej chirurgii robotowej: prof. Andrzej Bochenek (wykonał ponad 300 operacji robotem AESOP oraz przeprowadził pierwsze w Polsce operacje zapożyczonym robotem Zeus), prof. Romuald Cichoń (przeprowadził wiele unikatowych operacji robotem da Vinci w Dreźnie), prof. Wojciech Witkiewicz (operuje we Wrocławiu jedynym działającym w Polsce robotem da Vinci) i dr Zbigniew Nawrat – realizator projektu polskiego robota Robin Heart, który prezentowany będzie w trakcie konferencji, podobnie jak robot do rehabilitacji kończyn dolnych, skonstruowany w zabrzańskim ITAM.

Podczas konferencji przewidziane są również liczne wystąpienia dotyczące konstrukcji, programowania, sterowania i stosowania robotów chirurgicznych, ortopedycznych i społecznych.Finalną częścią będzie specjalna sesja konkursowa dla młodych naukowców o nagrodę „Statuetka Robina” i nagrodę publiczności „Strzała Robina”.

To nie przypadek, że hasło promocyjne naszego miasta brzmi ZABRZE W SERCU ŚLĄSKA. Zabrze jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem innowacyjności w zakresie nauki i medycyny. Nasze miasto ma szczęście do liderów, którzy podejmują najambitniejsze wyzwania w dziedzinie medycyny. Do tego grona zaliczyć można prof. Mariana Zembalę oraz dr Zbigniewa Nawrata i wielu innych specjalistów skupionych w Śląskim Centrum Chorób Serca i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Podejmują oni liczne przedsięwzięcia, które sprawiają, że medycyna pokonuje kolejne bariery w leczeniu najtrudniejszych chorób i dolegliwości.  Taką inicjatywą jest realizowana przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii Polska rodzina robotów chirurgicznych o nazwie ROBIN HEART. Stanowi szansę na wprowadzenie do praktyki klinicznej nowoczesnych, sprawnych narzędzi chirurga. Dzięki nim będzie można w szerszym zakresie stosować technikę mniej inwazyjną operacji dla pacjenta, bezpiecznie dla pacjenta
i lekarza.