PRZEMYSŁ CIĘŻKI, DESIGN LEKKI

08.03.2010

Od 19 marca do 19 maja br. na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu (Galeria „Zmiękczalnia”) odbędzie się wystawa designu pt:„PRZEMYSŁ CIĘŻKI, DESIGN LEKKI”,  inspirowana śląską, industrialną tradycją.

Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski, często kojarzony wyłącznie z węglem, hałdami czy kopalniami. Jednocześnie jest to jednak region należący do najbardziej rozwiniętych i najbogatszych części Polski, miejsce o bardzo charakterystycznej tradycji i silnej kulturze, żyjące własną dynamiką. Celem wystawy jest pokazanie obiektów grup pochodzących ze Śląska, inspirowanych industrialnym klimatem, noszącymi ową ciężkość gatunkową tak charakterystyczną dla regionu. Są to obiekty odzwierciedlające niecodzienne piękno, jakie kryje się w śląskiej scenerii i tradycji. Intencją kuratorów jest zaprezentowanie twórczej siły płynącej z regionu Śląska i jego spójnej kultury, która wpływa również na sztukę użytkową.

Na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje Magdaleny Trzcionki, MOHO DESIGN, KAFTI DESIGN oraz Kolektywu HAJA. Każdy z zaproszonych twórców prezentuje swoją własną, jakże odmienną inspirację regionem oraz jego przemysłową spuścizną.
W trakcie wernisażu możliwe jest nocne zwiedzanie skansenu oraz współpraca przy składaniu modeli lamp.