Ślązaków żywoty splątane

27.05.2009

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie z Aleksandrą Klich-Siewiorek, znakomitą publicystką i reporterką, zajmującą się tematyką przemian społecznych i obyczajowych na Górnym Śląsku, tropiącą zagadki historii regionu, a nade wszystko przywołującą sylwetki Wielkich Ślązaków.

Spotkanie w Czytelni Ogólnej MBP w Zabrzu, przy ul. Wyzwolenia 4, odbędzie się w czwartek, 4 czerwca, o godzinie 17.00.

– Dopięłam swego i zacumowałam w Krakowie. Cierpiałam tam dziesięć lat: brakowało mi gadania, modrej kapusty mojej mamy i widoku hałd. W końcu odpuściłam i wróciłam do rodzinnego Rybnika. Mąż (z Małopolski) jest zachwycony, twierdzi, że nie ma piękniejszego miasta na Śląsku – tak wspominała swoje filologiczne studia na krakowskiej Alma Mater i początki swojej pracy pod okiem prof. Marii Podrazy – Kwiatkowskiej, najwybitniejszej specjalistki od literatury Młodej Polski, Aleksandra Klich–Siewiorek, dziennikarka i reportażystka „Świątecznej": sobotnio – niedzielnego dodatku do „Gazety Wyborczej", autorka dwóch znakomitych pozycji – wydanej przez wydawnictwo WAW w Raciborzu „Bez mitów. Portrety ze Śląska" i barwnej, intrygującej i niezwykle rzetelnie udokumentowanej biografii wybitnego reżysera „Cały ten Kutz”, wydanej przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK na jego 50-lecie.

Data spotkania nie jest przypadkowa. Przypomina ją słynne już, wypowiedziane przez Joannę Szczepkowską zdanie, „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.