Kalendarium wydarzeń
07.08.2022 | 10:00
Miejski Ogród Botaniczny

Wielki Dzień Pszczół

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zapraszają wszystkich latających, bzyczących, czytających, zakochanych w kwiatach oraz plastrach miodu i nie tylko na kolejną edycję WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ.

• 11.00 Sekretne życie pszczół – prowadzenie Urszula Mazurowska
  • 12.00 Spotkanie autorskie z Pauliną Płatkowską autorką książki „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”
  • 13.00 Spotkanie z Kicią KociąPrzez cały czas będzie czynna przychodnia pod wierzbami – w której nasze bibliotekarki będą zachęcały do czytaniaNa ochotników pełnych energii, kreatywności, palących się do prac czekają

Warsztaty:

• rośliny miododajne, co 30 min. spacer z edukatorką Zofią Kardaszewicz – Skotak
  • zdobienie toreb ekologicznych, których motywem przewodnim będą pszczoły oraz miasto Zabrze
  • budowanie domków dla owadów – prowadzenie Ryszard Kosmęda
  • hop siup owada zrób – prowadzenie Piotr Grzegorzek
  • przyjaciele z kwietnej łąki – prowadzenie Anna Ośmiałowska
  • świeczki na kole – zakręć kołem -> znajdź zagadkę -> zrób świeczkę
  • robótki na paluszkach – dzianinowe owady
  • ogrody w malarstwie polskim – prowadzenie Piotr Grzegorzek
  • Trash-art. z elektrośmieci – Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM Zabrze i Fundacja Odzyskaj Środowisko

Na miejscu coś dla siebie znajdą także miłośnicy miodu, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła. Wydawnictwo Dwie Siostry przygotuje specjalną wystawę plenerową z ilustracjami z książki Piotra Sochy „Pszczoły”. Nie zabraknie również gier, przypinek i linorytu. Dzięki EcoBombs będziemy rozdawać nasiona roślin miododajnych, które można w łatwy sposób posadzić na parapecie w doniczce lub na ogródku!

O 16.00 WIELKI FINAŁ – usłyszymy „Pszczółkę Maję” w wykonaniu Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Pana Henryka Mandrysza, która rozpocznie koncert plenerowy.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektów „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” oraz „Obecność słowa w Zabrzu” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.