Kalendarium wydarzeń
Kultura
Piątek
23.04.2021 | 18:00
online

Spotkanie autorskie z eseistą Adamem Szczucińskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Szczucińskim, które obędzie się 23 kwietnia
o godz. 18.00. Spotkanie będzie transmitowane na fb MBPZabrze.

Motywem przewodnim będzie zbiór esejów podróżnych “Paradiso”, które są próbą stworzenia prywatnego portretu miejsca nie do końca rzeczywistego — miasta wyłaniającego się z wody, z mgły, ale i z literatury. Autor wędruje po Wenecji śladami Josifa Brodskiego (zawsze z wierszami ulubionego poety w kieszeni), z zachwytem przygląda się dziełom sztuki, naturze. Dociera też do Wilna, Rzymu, Monterchi, Paryża. Tworzy wielobarwną mozaikę ludzkich historii, by wydobyć z pokładów niepamięci to, co jednostkowe, kruche, ulotne.

Spotkanie będzie wzbogacone zdjęciami pisarza z podróży po Wenecji. Poprowadzi je Jan Mazurkiewicz.

Adam Szczuciński – lekarz neurolog i eseista. W latach 2014–2018 członek zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”. Laureat Nagrody „Zeszytów Literackich” im. Konstantego A. Jeleńskiego za debiut (2003). W 2008 roku nakładem Zeszytów Literackich ukazał się tom jego szkiców “Włoskie miniatury”. Jego drugą książkę “Paradiso” w marcu 2021 roku wydało wydawnictwo Próby.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu “Bella Italia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.