Kalendarium wydarzeń
Kultura
Piątek
14.05.2021 | 18:00
Facebook Biblioteka Zabrze

Rzymskie spotkanie ze sztuką prof. Karoliny Lanckorońskiej

Karolina Lanckorońska – polska historyk i historyk sztuki, hrabianka, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu koncentracyjnego Ravensbrück, po 1945 roku najszerzej rozpoznawalna działaczka Polonii we Włoszech, inicjatorka i współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie, pisarka, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie i członkini Polskiej Akademii Umiejętności.

Postać Karoliny Lancorońskiej podczas swojego wykładu przybliży Beata Kowalska-Sionko, historyk, pasjonat Kresów, badacz stosunków międzykulturowych oraz życia codziennego Lwowa i jego mieszkańców w latach 1922-1939. W szczególnym kręgu zainteresowań pozostaje rodzina Lanckorońskich, których pasje, nauka, kultura i sztuka wywierały wpływ na cale pokolenia historyków, historyków sztuki i podróżników.
W wolnych chwilach oddaje się swojej drugiej znaczącej pasji – muzyce. W otoczeniu przyrody i zabytków przemierza “szlaki” – te bliskie i dalekie.

Wykład będzie wsparty Szkicami wspomnień oraz Fototeką PAUart Lanckorońskich.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu “Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.