Zabrze przestrzenią rozwoju
Kalendarium wydarzeń
Kultura
Wtorek
14.05.2024 | 10:00
Teatr Nowy w Zabrzu

ODCINEK spotkanie z teatrem / spektakl połączony z warsztatami

Reżyseria: Błażej Biegasiewicz
Scenografia: Alicja Kolińska
Występuje: Grzegorz Cinkowski
Inspicjent/Sufler: Edyta Bicz

Monodram inspirowany dramatem Jeana Pierre’a Dopange pt. „Belfer” w brawurowym wykonaniu Grzegorza Cinkowskiego. To ponad godzinne spotkanie z nauczycielem i aktorem, a może aktorem i nauczycielem… Zarówno w jednym i drugim wcieleniu Grzegorz Cinkowski zadaje sobie wiele podstawowych pytań.
– – – – – –

Zastanawia się jakim jest nauczycielem i aktorem, jakimi środkami dysponuje, kim są autorytety w dzisiejszym świecie? Czy w ogóle jeszcze istnieją? Podejmuje z widzem/uczniem subtelną, a może jednak ryzykowną grę? Na ile pasja i poczucie misji mogą zwyciężyć nad potrzebą aprobaty, uwielbienia, chęcią bycia przydatnym? Kim jest w dzisiejszym świecie nauczyciel i aktor? Wspaniały popis aktorskich umiejętności Grzegorza Cinkowskiego wprowadzi Państwa w świat pełen dylematów, rozterek, czułości a jednocześnie rozbawi, poruszy i na pewno nie pozostawi obojętnymi!!!

Spektakl dedykowany pamięci Andrzeja Hrydzewicza

Błażej Biegasiewicz – student III roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Absolwent kognitywistki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Asystent Michała Zadary przy „Dziadach. Częściach I, II i IV oraz wierszu Upiór” wystawianych w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Iwony Kempy przy „Spóźnionych odwiedzinach” realizowanych w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.


CZĘŚĆ DRUGA: – WARSZTATY TEATRALNE.

1) Omówienie spektaklu, charakterystyka bohaterów, rozmowa z widzami o formie spektaklu (czym jest monodram, jak powstał spektakl, jaka jest funkcja reżysera i aktora w powstawaniu takiej propozycji teatralnej).
2) Rozmowa na temat relacji uczeń – nauczyciel. Jak uczniowie postrzegają nauczyciela, jakie cechy jego pracy oraz osobowości są najistotniejsze w budowaniu relacji z uczniem.
3) Ćwiczenia praktyczne, dla osób chętnych, z zakresu umiejętności skupienia uwagi innych na sobie, na wypowiedzi, na temacie. Ćwiczenia z autoprezentacji. “Lustra”, “Za liderem”, “Opowiem wam dowcip”, to przykładowe nazwy zadań i ćwiczeń indywidualnych, w parach i małej grupie. Po każdym ćwiczeniu następuje krótkie omówienie.
4) Zadania aktorskie z wykorzystaniem jednego słowa. Przekazywanie emocji i intencji za pomocą samych gestów i mimiki. Znak, symbol, czytelność komunikacji. Krótkie etiudy oraz omówienie.
5) Ćwiczenia pokazujące możliwości i ograniczenia głosu. Głos jako nośnik przekazu, emocji i intencji.
6) Omówienie warsztatów. Podsumowanie i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o idealną relację uczeń – nauczyciel. Co oznacza zaangażowanie i oddanie swojemu zawodowi?

Czas trwania: 60 minut.

Oferowany program warsztatów jest elastyczny. To od młodzieży będzie zależało, w którą stronę będziemy zmierzali: działania czy słuchania.