Kaliningrad

www.klgd.ru

Główne miasto Obwodu Kaliningradzkiego, o powierzchni 215,7 km2 .
Liczy 435 tys. mieszkańców. W Kaliningradzie znajduje się kilka uczelni wyższych, instytutów naukowych, muzeów i teatrów. Miasto jest centrum kulturalnym i gospodarczym, a także dzięki swemu nadbałtyckiemu położeniu, ważnym rosyjskim węzłem komunikacyjnym.

Umowa partnerska podpisana została w 1998 r.
Współpraca z Kaliningradem rozpoczęła się od kontaktów z parafią św. Wojciecha (Adalberta) w związku z organizowaną konferencją naukową “Środkowoeuropejskie dziedzictwo kulturowe św. Wojciecha”. W ramach współpracy kulturalnej dwukrotnie koncertowała w Kaliningradzie Filharmonia Zabrzańska. Mieszkańcy Zabrza mogli oglądać i słuchać występów chóru “Credo” i Orkiestry Kameralnej Filharmonii Kaliningradzkiej. Delegacje władz Kaliningradu i Zabrza składają sobie wizyty z okazji świąt miast.
Na XI Międzynarodowy Festiwal Rysowania w 2008 r. przyjechał do Zabrza pełen autobus młodych plastyków. Nawiązane są ścisłe kontakty nie tylko kulturalne, ale i sportowe. Piłkarze klubu Baltica Kaliningrad co roku brali udział w halowych turniejach w Zabrzu.

Zespół teatralny Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Zabrzu w marcu 2009 r. brał udział w XIII Festiwalu studentów i młodzieży teatralnej w Kaliningradzie.

Od 2016 roku młodzież z Kaliningradu ponownie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Rysowania w Zabrzu.

Piłkarze klubu Baltica Kaliningrad co roku brali udział w halowych turniejach w Zabrzu.

Miasto