Spotkanie Zespołu Projektowego

Spotkanie Zespołu Projektowego

W dniu 13.12.2024 r. odbyło się kolejne spotkanie podsumowujące opracowanie wniosku o dofinasowanie do programu szwajcarskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Projektowego odpowiedzialni za przygotowanie wniosku.

Partnerem w projekcie będzie Starostwo Powiatowe w Gliwicach, List Intencyjny  podpisano w dniu 21.11.2024 r., a zakres współpracy obejmuje rozwój ścieżek rowerowych. Celem Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co będzie skutkowało zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.

Do udziału w naborze jest uprawnionych 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, wśród których jest m.in. Zabrze.


Podsumowanie obszarów wsparcia wypracowywanych do wniosku o dofinasowanie do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Zakończył się kolejny etap prac związany z dopracowaniem działań do wniosku o dofinasowanie do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, przedsiębiorców, jednostek organizacyjnych, jednostek budżetowych, spółek miejskich oraz pracowników Urzędu Miejskiego udało się wybrać zakres działań, spójny z celami Programu Szwajcarskiego.

Zakres działań do wniosku o dofinasowanie:

  1. Miasto bezpieczne na co dzień:
    1. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców na terenie miasta Zabrze poprzez przeprowadzenie kampanii profilaktycznej oraz doposażenie Komendy Miejskiej Policji.
    1. Bezpiecznie na drodze – budowa ronda w Grzybowicach.
    1. Bezpieczne ulice – modernizacja oświetlenia miejskiego, w tym wymiana opraw sodowych na oprawy LED oraz doświetlenie przejść dla pieszych
    1. Nowoczesny monitoring w mieście.
  2. ŁączyMy północ z południem –  rozbudowa ścieżek rowerowych.
  3. Bezpieczna infrastruktura – opracowanie dokumentacji związanej z dostosowaniem  istniejącej infrastruktury kanalizacji deszczowej do zmian klimatu.
  4. Bezpieczne środowisko dla mieszkańców – usunięcie odpadów przy ulicy Pod Borem, opracowanie programu modelowego podejścia do dzikich składowisk na terenie miasta oraz realizacja kampanii edukacyjnej dotyczącej ekologii
    i budowania bezpiecznego środowiska w obszarze odporności na kryzysy.
  5. DbajMY o siebie – bezpieczna i odporna społeczność
  6. Utworzenie Centrum Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży wraz z cyklem warsztatów i szkoleń
  7. Rozwijanie działań Centrum Mediacji Rówieśniczych
  8. Wprowadzenie usług Złota rączka wraz z pomocnym telefonem
  9. WspółpracujMy – bezpieczna i odporna społeczność – rozwój zaangażowania obywatelskiego dzieci i młodzieży.
  10. BudujMY przedsiębiorczą społeczność – organizacja szkoleń.

Wartość wypracowanych działań to około 80 milionów.

Do udziału w naborze jest uprawnionych 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, wśród których jest m.in. Zabrze.

Dziękujemy wszystkim  za zaangażowanie w przygotowanie zakresu działań do projektu oraz za udział w badaniach ankietowych.

Zgodnie z informacją z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej termin na złożenie wniosku został przesunięty na 16.01.2025 r. Przesunięcie terminu wynika z trudności i wyzwań z jakimi mierzą się miasta dotknięte skutkami powodzi.

W celu uzyskania szczegółowych informacji w sprawie projektu zapraszamy do współpracy z pracownikami Zespołu ds. przygotowania projektu pod nr telefonu (32) 37 33 449 email:sekretariat_wrp@um.zabrze.pl


Podpisanie listu intencyjnego

W dniu 21.11.2024 r. Prezydentka Miasta Agnieszka Rupniewska oraz  Dawid Rams – Starosta Gliwicki oraz Paweł Bryła – Wicestarosta Gliwicki podpisali z list intencyjny, w którym wspólnie staramy się o dofinansowanie w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miasta.

Współpraca między Zabrzem a Powiatem gliwickim będzie dotyczyć obszaru wsparcia związanego z transportem publicznym, zwłaszcza działań w zakresie rozwoju tras rowerowych.

Więcej szczegółowych informacji na temat Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy znajdą Państwo tutaj: https://www.programszwajcarski.gov.pl/  oraz https://wsparciemiast.pl/

Tutaj treść listu intencyjnego


Ankieta dotycząca tras rowerowych

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej ruchu rowerowego i tras rowerowych.

Badanie ankietowe jest kolejnym etapem konsultacji społecznych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Rozwoju Miast. Wypełnienie formularza trwa kilka minut.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

https://zabrze.treespot.pl/ankieta/13,trasy-rowerowe-na-terenie-zabrza-i-powiatu-gliwickiego


Trwa XI edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz konsultacje społeczne projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Wsparcia

Pracownicy Urzędu Miejskiego spotykają się od 10 września 2024 r. z mieszkańcami Zabrza w różnych dzielnicach miasta i zachęcają do głosowania w Zabrzańskim Budżecie Obywatelskim oraz do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych w ramach prac przygotowawczych do złożenia wniosku o dofinansowanie w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy. Miasto może uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet do 80 mln złotych. Pytamy mieszkańców, które projekty są dla nich ważne
i konieczne do realizacji.

Spotkania odbyły się już w dzielnicach: Rokitnica, Guido, Mikulczyce, Zandka, Osiedle Mikołaja Kopernika, Śródmieście, Centrum Północ.

Terminarz kolejnych spotkań:
18.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Zaborze Południe – okolice ul. Ks. Piotra Skargi.
18.09.2024 r. godz. 13.00-15.00 – Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego – okolice Poczty Polskiej.
19.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Centrum Południe – okolice ul. Władysława Jagiełły.
19.09.2024 r. godz. 13.00-15.00 – Osiedle Mikołaja Kopernika – okolice basenu Aquarius Kopernik.
20.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Zaborze Północ – okolice ul. Ks. Doktora Antoniego Korczoka.
20.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Helenka – okolice ul. Dr Henryka Jordana.
23.09.2024 r. godz.8.00-10.00 – Poremba – okolice ul. Wolności 504.
23.09.2024 r. godz. 13.00-15.00 – Pawłów – okolice Domu Kultury.
24.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Kończyce – okolice tężni.
24.09.2024 r. godz. 13.00-15.00 – Maciejów – okolice tężni.
25.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Makoszowy – okolice ul. Legnickiej.
25.09.2024 r. godz. 13.00-15.00 – Biskupice – okolice ul. Zamkowej.
26.09.2024 r. godz. 8.00-10.00 – Rokitnica – okolice ul. Budowlanej.

Zapraszamy mieszkańców do wspólnych spotkań, głosowania w XI edycji Budżetu Obywatelskiego oraz wytypowania projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Wsparcia.


Podsumowanie kolejnego etapu  działań prowadzonych w ramach przygotowywania wniosku o dofinasowanie do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Zespół Projektowy powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta intensywnie pracuje nad kompleksowym opracowaniem Wstępnej Propozycji Projektu.

Do zadań Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu należy przygotowanie Wstępnej Propozycji Projektu poprzez m.in.:

1) Określenie założeń i celu projektu.

2) Analizę sytuacji społeczno-gospodarczej miasta oraz potrzeb społeczności lokalnej.

3) Identyfikację zagadnień wymagających interwencji w ramach projektu.

4) Zbadanie zgodności założeń i celu projektu z dokumentami strategicznymi miasta.

5) Określenie założeń działań w ramach projektu i zbadanie ich wariantów.

6) Uzgodnienie zakresu działań z interesariuszami.

7) Zbadanie wykonalności i komplementarności działań.

8) Wybór działań do projektu.

9) Określenie założeń do współpracy bilateralnej.

10) Określenie założeń do planu komunikacji i promocji projektu.

11) Określenie założeń zarządzania projektem.

Funkcjonujące w Urzędzie grupy tematyczne realizują następujące zadania: 

  • Grupa ds. opracowania diagnozy społeczno-gospodarczej – prowadzi prace związane z analizą sytuacji społeczno-gospodarczej, analizą deficytów oraz potrzeb rozwojowych co stanowi podstawę opracowania diagnozy.
  • Grupa ds. przestrzenno-inwestycyjnych – prowadzi analizę pod kątem określenia założeń działań inwestycyjnych możliwych do zrealizowania w ramach projektu
  • Grupa ds. partycypacji, komunikacji i promocji –  przy wykorzystaniu narzędzia do partycypacji przeprowadziła ankietę elektroniczną, opracowała plan konsultacji branżowych z poszczególnymi grupami społecznymi, który będzie realizowany przez cały wrzesień.
  • Grupa ds. instytucjonalnych – prowadzi prace związane z podjęciem współpracy z Partnerem zewnętrznym

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w wypełnienie ankiety elektronicznej, zebrane dane są dostępne tu: https://miastozabrze.pl/2024/08/09/106076/

Informacje i propozycje zebrane od mieszkańców będą stanowiły podstawę do opracowania założeń projektu i uzyskania społecznej akceptacji.

W kolejnych dniach będą prowadzane prace związane z opracowaniem wniosku o czym będziemy informować na bieżąco.

Zachęcamy również do rozmowy z pracownikami Urzędu, którzy prowadzą konsultacje z mieszkańcami we wszystkich dzielnicach naszego miasta.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do współpracy z pracownikami Zespołu ds. przygotowania projektu pod nr telefonu (32) 37 33 449, e-mail:sekretariat_wrp@um.zabrze.pl


Wydłużenie terminu konsultacji społecznych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast

Zachęcamy ponownie wszystkich mieszkańców do aktywnego włączenia się do dyskusji i wytypowania obszarów, które są ważne z punktu widzenia osób mieszkających w Zabrzu, a które powinny zostać ujęte w projekcie przygotowywanym do konkursu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Ankietę możecie Państwo wypełnić w aplikacji „Zabrze w sercu Śląska” lub za pośrednictwem poniższego linka: https://zabrze.treespot.pl/ankieta/7,wazne-wazniejsze-najwazniejsze-szwajcarsko-polski-program-wspolpracy


Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast

Miasto Zabrze przygotowuje się do konkursu, w którym można uzyskać do 80 mln złotych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Projekt ma charakter kompleksowy i wielotematyczny, dlatego ważne jest pełne zaangażowanie społeczności lokalnej.

Chcielibyśmy ująć w projekcie typy działań wskazane przez mieszkańców, dlatego zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety i wytypowania obszarów, które są ważne z punktu widzenia osób mieszkających w naszym mieście.

https://zabrze.treespot.pl/ankieta/7,wazne-wazniejsze-najwazniejsze-szwajcarsko-polski-program-wspolpracy

Celami szczegółowymi Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju są:

•             Promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszanie bezrobocia (wśród młodzieży).

•             Zarządzanie migracją i wspieranie integracji. Wzrost bezpieczeństwa publicznego i ochrony.

•             Ochrona środowiska i klimatu.

•             Wzmocnienie systemów społecznych.

•             Zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.

•             Rozwój potencjału instytucjonalnego i współpraca bilateralna.

Więcej szczegółów o Programie znajdą Państwo na stronach: https://wsparciemiast.pl/ oraz https://www.programszwajcarski.gov.pl/

Zapraszamy serdecznie do wypełnienia ankiety i bardzo dziękujemy za pomoc, współpracę i wyrażenie swojej opinii.


Trwają prace w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast

Miasto Zabrze rozpoczęło prace związane z opracowaniem założeń do projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, z którego pozyskać można maksymalnie 80 mln zł dofinansowania zarówno dla miasta, jak i partnerów.

Miasta starające się o dofinasowanie powinny opracować kompleksowy projekt rozwojowy, spójny z dokumentami strategicznymi oraz zgodny z celami i obszarami  tematycznymi zdefiniowanymi w Polsko – Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast. Celami szczegółowymi Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju są m.in.: promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszanie bezrobocia (wśród młodzieży); zarządzanie migracją i wspieranie integracji; zrost bezpieczeństwa publicznego i ochrony; ochrona środowiska i klimatu; wzmocnienie systemów społecznych; zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość, a także rozwój potencjału instytucjonalnego i współpraca bilateralna.

W najbliższym czasie zostaną wypracowane narzędzia partycypacji oraz zakres działań z interesariuszami – mieszkańcami naszego miasta. Zachęcamy do włączenia się w prace związane z wypracowaniem koncepcji dla rozwoju Zabrza w ramach tzw. funduszy szwajcarskich.

Termin złożenia wniosku upływa 16 grudnia br.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Doradcami Związku Miast Polskich.

O kolejnych etapach prac będziemy informować na bieżąco.

Więcej szczegółów o Programie znajdą Państwo na stronach: https://wsparciemiast.pl/ oraz https://www.programszwajcarski.gov.pl/


17 czerwca w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu odbyło się spotkanie robocze Zespołu ds. przygotowania projektu do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, w którym uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Sterującego oraz pracownicy wydziałów zaangażowanych w prace nad projektem.

Podczas spotkania zostały przedstawione działania dotychczas zrealizowane oraz omówiono kolejne etapy związane z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego.

Zespół projektowy będzie pracować w ramach interdyscyplinarnych grup tematycznych:

  • ds. opracowania diagnozy społeczno-gospodarczej,
  • ds. przestrzenno-inwestycyjnych,
  • ds. społeczno-gospodarczych,
  • ds. instytucjonalnych,
  • ds. partycypacji, komunikacji i promocji,
  • ds. obsługi, wdrażania, finansowania i monitorowania.