Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast

17 czerwca w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu odbyło się spotkanie robocze Zespołu ds. przygotowania projektu do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, w którym uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Sterującego oraz pracownicy wydziałów zaangażowanych w prace nad projektem.

Podczas spotkania zostały przedstawione działania dotychczas zrealizowane oraz omówiono kolejne etapy związane z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego.

Zespół projektowy będzie pracować w ramach interdyscyplinarnych grup tematycznych:

  • ds. opracowania diagnozy społeczno-gospodarczej,
  • ds. przestrzenno-inwestycyjnych,
  • ds. społeczno-gospodarczych,
  • ds. instytucjonalnych,
  • ds. partycypacji, komunikacji i promocji,
  • ds. obsługi, wdrażania, finansowania i monitorowania.

Trwają prace w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast

Miasto Zabrze rozpoczęło prace związane z opracowaniem założeń do projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, z którego pozyskać można maksymalnie 80 mln zł dofinansowania zarówno dla miasta, jak i partnerów.

Miasta starające się o dofinasowanie powinny opracować kompleksowy projekt rozwojowy, spójny z dokumentami strategicznymi oraz zgodny z celami i obszarami  tematycznymi zdefiniowanymi w Polsko – Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast. Celami szczegółowymi Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju są m.in.: promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszanie bezrobocia (wśród młodzieży); zarządzanie migracją i wspieranie integracji; zrost bezpieczeństwa publicznego i ochrony; ochrona środowiska i klimatu; wzmocnienie systemów społecznych; zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość, a także rozwój potencjału instytucjonalnego i współpraca bilateralna.

W najbliższym czasie zostaną wypracowane narzędzia partycypacji oraz zakres działań z interesariuszami – mieszkańcami naszego miasta. Zachęcamy do włączenia się w prace związane z wypracowaniem koncepcji dla rozwoju Zabrza w ramach tzw. funduszy szwajcarskich.

Termin złożenia wniosku upływa 16 grudnia br.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Doradcami Związku Miast Polskich.

O kolejnych etapach prac będziemy informować na bieżąco.

Więcej szczegółów o Programie znajdą Państwo na stronach: https://wsparciemiast.pl/ oraz https://www.programszwajcarski.gov.pl/

Podsumowanie kolejnego etapu  działań prowadzonych w ramach przygotowywania wniosku o dofinasowanie do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Zespół Projektowy powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta intensywnie pracuje nad kompleksowym opracowaniem Wstępnej Propozycji Projektu.

Do zadań Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu należy przygotowanie Wstępnej Propozycji Projektu poprzez m.in.:

1) Określenie założeń i celu projektu.

2) Analizę sytuacji społeczno-gospodarczej miasta oraz potrzeb społeczności lokalnej.

3) Identyfikację zagadnień wymagających interwencji w ramach projektu.

4) Zbadanie zgodności założeń i celu projektu z dokumentami strategicznymi miasta.

5) Określenie założeń działań w ramach projektu i zbadanie ich wariantów.

6) Uzgodnienie zakresu działań z interesariuszami.

7) Zbadanie wykonalności i komplementarności działań.

8) Wybór działań do projektu.

9) Określenie założeń do współpracy bilateralnej.

10) Określenie założeń do planu komunikacji i promocji projektu.

11) Określenie założeń zarządzania projektem.

Funkcjonujące w Urzędzie grupy tematyczne realizują następujące zadania: 

  • Grupa ds. opracowania diagnozy społeczno-gospodarczej – prowadzi prace związane z analizą sytuacji społeczno-gospodarczej, analizą deficytów oraz potrzeb rozwojowych co stanowi podstawę opracowania diagnozy.
  • Grupa ds. przestrzenno-inwestycyjnych – prowadzi analizę pod kątem określenia założeń działań inwestycyjnych możliwych do zrealizowania w ramach projektu
  • Grupa ds. partycypacji, komunikacji i promocji –  przy wykorzystaniu narzędzia do partycypacji przeprowadziła ankietę elektroniczną, opracowała plan konsultacji branżowych z poszczególnymi grupami społecznymi, który będzie realizowany przez cały wrzesień.
  • Grupa ds. instytucjonalnych – prowadzi prace związane z podjęciem współpracy z Partnerem zewnętrznym

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w wypełnienie ankiety elektronicznej, zebrane dane są dostępne tu: https://miastozabrze.pl/2024/08/09/106076/

Informacje i propozycje zebrane od mieszkańców będą stanowiły podstawę do opracowania założeń projektu i uzyskania społecznej akceptacji.

W kolejnych dniach będą prowadzane prace związane z opracowaniem wniosku o czym będziemy informować na bieżąco.

Zachęcamy również do rozmowy z pracownikami Urzędu, którzy prowadzą konsultacje z mieszkańcami we wszystkich dzielnicach naszego miasta.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do współpracy z pracownikami Zespołu ds. przygotowania projektu pod nr telefonu (32) 37 33 449, e-mail:sekretariat_wrp@um.zabrze.pl

https://miastozabrze.pl/2024/09/17/trwa-xi-edycja-zabrzanskiego-budzetu-obywatelskiego-oraz-konsultacje-spoleczne-projektow-w-ramach-szwajcarsko-polskiego-programu-wsparcia

Ankieta dotycząca tras rowerowych

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej ruchu rowerowego i tras rowerowych.

Badanie ankietowe jest kolejnym etapem konsultacji społecznych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Rozwoju Miast. Wypełnienie formularza trwa kilka minut.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

https://zabrze.treespot.pl/ankieta/13,trasy-rowerowe-na-terenie-zabrza-i-powiatu-gliwickiego

Miasto