Komunikaty i zalecenia

31.01.2022

Przypominamy o sposobie ułatwienia kontaktu z Inspekcją Sanitarną. Jeśli otrzymasz pozytywny wynik testu na koronawirusa, możesz zgłosić swoich domowników, którzy powinni być objęci kwarantanną wypełniając formularz. Nie musisz już czekać na kontakt z sanepidu.

Skontaktuj się z Inspekcją Sanitarną , jeśli:

  • masz koronawirusa (dodatni wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-19),
  • miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną,
  • chcesz zgłosić dodatni wynik testu na koronawirusa w imieniu innej osoby,
  • chcesz zgłosić bliski kontakt w imieniu innej osoby, przez specjalnie przygotowany formularz online:

PRZEŚLIJ ZGŁOSZENIE

Do wysłania zgłoszenia niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (sprawdź, jak możesz go założyć).
W odpowiedzi skontaktuje się z tobą pracownik Inspekcji Sanitarnej. Zwykle dzieje się to w ciągu 24 godzin od przyjęcia zgłoszenia, prosimy o cierpliwość.

26.01.2022

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia w walce z pandemią koronawirusa. Zmianie ulegnie czas odbywania kwarantanny – zostanie skrócona do 7 dni.

Testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach

Od 27 stycznia wprowadzona zostanie możliwość wykonania w pełni darmowych testów, które będzie można zrealizować bez skierowania od lekarza. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów).

Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Twój wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

Kwarantanna skrócona do 7 dni

Wprowadzane zmiany dotyczą także czasu obywania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Badania osób 60+ chorych na COVID-19

Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada Cię w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.

Zwiększona baza łóżkowa

Wraz ze wzrostem zachorowań zwiększana będzie baza łóżkowa w szpitalach. W zależności od potrzeb, zmiany będą przebiegać w trzech etapach:

I ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,
II ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych  do 60 tys.,
III ETAP – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.

95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego

W odpowiedzi na nowy wariant Omicron i wzrost liczby zachorowań na COVID-19 zwiększone zostanie zaplecze ratownictwa i transportu medycznego. W gotowości pozostaje 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 130 zespołów transportu sanitarnego COVID. Do tej pory funkcjonowało 68 zespołów. Zapewnienie szybkiego dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej pozwoli przyspieszyć podjęcie specjalistycznego leczenia.

13.12.2022

Od 14 grudnia rodzice będą mogli zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Otrzymają one szczepionkę firmy Pfizer. E-skierowanie dziecka znaleźć będzie można na jego Internetowym Koncie Pacjenta.

Na szczepienia dziecko można zarejestrować:

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL i nazwisko Twojego dziecka, podaj numer telefonu, na który odbierzesz  potwierdzenie, i wybierz termin szczepienia.

Więcej informacji nt. szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat znajdziecie Państwo TUTAJ.

W Zabrzu szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczyna Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Szczepienia organizowane są w weekendy, z myślą o zapewnieniu Państwu możliwości uczestniczenia razem z dzieckiem w szczepieniu w sposób nie kolidujący z zobowiązaniami zawodowymi.
W razie dużego zainteresowania Kardio-Med przewiduje możliwość uruchomienia dodatkowego dnia szczepień dzieci
w tygodniu.

Zapisy na szczepienie ruszą już jutro (14 grudnia), a pierwsze szczepienia odbędą się 18 grudnia (sobota) w godzinach 8.00-18.00 w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 10C.

Termin szczepienia można ustalić za pośrednictwem infolinii:

☎️ 32 705-03-06
☎️ 32 705-03-14.

W przypadku dużego obciążenia linii telefonicznej można się kontaktować bezpośrednio z koordynatorami szczepień:

☎️ 694-933-068
☎️ 514-244-986.

4.11.2021

2 listopada rozpoczęły się szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

– Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;
– Spikevax połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml,

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności podania szczepionki determinowanej szczepieniem podstawowym wykonanym szczepionkami Comirnaty lub Spikevax.

Szczepienie dawka dodatkowa uzupełniająca

Szczepienie uzupełniające jest zalecane w grupach pacjentów z zaburzeniami odporności (grupy wymienione w komunikacie MZ nr 11), które ukończyły 12 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty Spikevax lub Vaxzevria.

Dodatkową dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po zakończeniu realizacji schematu szczepienia pierwotnego przeciw COVID-19.

  • u osób w wieku ≥12 lat podajemy szczepionkę Comirnaty lub pełną dawkę Spikevax (0,5 ml) z uwzględnieniem w pierwszej kolejności podania szczepionki determinowanej szczepieniem podstawowym.
  • u osób w wieku ≥18 lat, u których zrealizowano szczepienie podstawowe preparatem Vaxzevria należy użyć szczepionkę Comirnaty, lub pełną dawkę Spikevax.

Powyższe zalecenia mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków dotyczącą schematów dawkowania dla stosowanych preparatów w realizacji szczepień.

Więcej informacji nt. szczepień przeciw COVID-19 znajdziecie Państwo TUTAJ.

14.04.2021

Rząd poinformował dzisiaj o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwarte będą natomiast żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Przedłużono obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczono także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone zostały do niedzieli, 25 kwietnia br.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne –pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Więcej informacji nt. obowiązujących aktualnie w naszym kraju obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa znajdziecie Państwo TUTAJ.

07.04.2021

Rząd poinformował dzisiaj o przedłużeniu obowiązujących w Polsce obostrzeń do 18 kwietnia. Decyzję tę ogłosił po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski. W przyszłym tygodniu mają zapaść decyzje dotyczące kolejnych dni.

Poniżej zasady bezpieczeństwa, które obowiązywać będą do 18 kwietnia:

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja– uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele– obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura– wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczepmy się!

Szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano blisko 6 mln 800 tys. zastrzyków. Prawie 2 mln 100 tys. osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie.

Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie 

Zasady bezpieczeństwa wciąż bardzo ważne

Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia.

Od sytuacji epidemicznej zależne są kolejne decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych.

Więcej informacji o obowiązujących w naszym kraju obostrzeniach znajdziecie Państwo TUTAJ.

01.04.2021

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  
    • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
    • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

  • Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

  • Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

  • Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

źródło: gov.pl/koronawirus

30.03.2021

Rząd wprowadził wczoraj zmiany zasad kwarantanny granicznej. Przybywających ze strefy Schengen obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna, z której zwolni test negatywny nie starszy niż 48 godzin. Przybywających ze strefy non-Schengen obowiązywać będzie kwarantanna bez wyjątku. Zmiany dotyczą zarówno transportu, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transportu lotniczego.

Rzecznik rządu Piotr Mueller zwracał uwagę, że sytuacja, jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań, jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów. Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyjaśnia, co się zmieni w podróżach:

Strefa Schengen:– obowiązek posiadania negatywnego testu w kierunku koronawirusa. Test wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy,– rodzaj testu: PCR lub antygenowy,– wszystkie środki transportu – transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy,– podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Spoza strefy Schengen:– każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę,– z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny,– podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny,– rodzaj testu: PCR lub antygentowy.

24.03.2021

W naszym kraju realizowany jest aktualnie Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Urząd Miejski w Zabrzu pomaga w dowozie osób w wieku 80+ i 70+, które nie są same w stanie dotrzeć do punktu szczepień. W tym celu uruchomiona została specjalna infolinia, za pomocą której można, po uprzednim zapisaniu się na szczepienie, zgłosić chęć skorzystania z dojazdu.

W Zabrzu z każdym dniem przybywa osób zaszczepionych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aktualnie trwa rejestracja seniorów. Z zapisów korzystają już osoby od 69. roku życia. Od czwartku 18 marca ta możliwość jest dostępna dla 67 i 68-latków.

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. do 17 marca 2021 r. we wszystkich punktach szczepionkę podano w sumie ponad 4 mln 600 tys. razy. Już ponad 3 mln pacjentów otrzymało jedną dawkę preparatu.

W naszym mieście jest 25 punktów, w których wykonuje się szczepienia przeciw COVID-19:

Nazwa podmiotu (RPWDL)Nazwa punktu szczepieńUlica
UNIMED Sp. z o.oNZOZ Przychodnia Lekarska “UNIMED”Paderewskiego 2
Ewa Wojciechowska-GiałbasPunkt szczepieńPlac Krakowski 10
REVITAMED Sp. z o.oGabinet Diagnostyczno – Zabiegowy z Punktem Szczepień, z Punktem Pobierania Materiału do Badań Laboratoryjnych oraz ze stanowiskiem EKG dla Podstawowej Opieki ZdrowotnejDaleka 1
REVITAMED Sp. z o.oPunkt SzczepieńWolności 502
REVITAMED Sp. z o.oPunkt SzczepieńKondratowicza 1C
Dariusz Czaczka – NZOZ Centrum Zdrowia Rodziny THERAPEUTICAPunkt Szczepieńdr Henryka Jordana 2
Spółka lekarska Agata Paszek-Bluszcz, Wojciech Bluszcz Spółka PartnerskaPunkt SzczepieńBudowlana 28
Spółka lekarska Agata Paszek-Bluszcz, Wojciech Bluszcz Spółka PartnerskaPunkt szczepień i pobierania materiału do badań laboratoryjnychdr Henryka Jordana 56B
Tomasz Winecki Firma Transportu Sanitarnego “ESKULAP”.Wyjazdowa Pomoc Medyczna “Eskulap”Jana Heweliusza 13
ARTMED Sp. z o.oPoradnia lekarza POZHenryka Sienkiewicza 28
ŚCCS W ZABRZUPoradnia Kardiologiczna DorosłychM. Curie-Skłodowskiej 9
ŚCCS W ZABRZUIzba PrzyjęćSzpitalna 2
OPIFER Sp. z o.oPoradnia Lekarza rodzinnegoAlojzego Pawliczka 20
Śląski Ośrodek Onkologii “SANIVITAS” Sp. z o.oGabinet diagnostyczno-zabiegowy 1 z punktem szczepieńśw. Barbary 1
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej KOPERNIK Sp. z o.oPoradnia lekarza POZ dla dzieci zdrowych i chorychKonstantego Ciołkowskiego 33
NZOZ PRZYCHODNIA LEKARSKA “SANUS” Sp. z o.oPoradnia Lekarza RodzinnegoWolności 182
Nasze Zdrowie Sp. z o.oPoradnia Lekarza POZśw. Floriana
Poradnia na Dubiela Klepaczka-Wach Sp.j.Poradnia lekarza rodzinnego dla dzieci i dorosłychDubiela 3
RW MEDICA Sp. z o.oRW MEDICA Sp. z.o.oWolności 183
Śląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA Sp. z o.oŚląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA Sp. z.o.oMarii Curie – Skłodowskiej 10C
MACIEJÓW Sp. z o.oPrzychodnia POZ MaciejówKnurowska 16
NZOZ Przychodnia Lekarska “SANMED” A.SMYK Sp. j.Przychodnia Lekarska “SANMED”ks. Konstantego Damrota 31A
Olimpionik Sp. z o.o.Punkt szczepieńBytomska 28
Adam StankiewiczPunkt szczepieńBadestinusa 1
Poradnia Rodzinna “NASZA-PORADNIA” Sp. z o.o.Moja PoradniaTarnopolska 77

Transport do punktu szczepień

Urząd Miejski w Zabrzu pomaga osobom starszym zapewnić transport do punktu szczepień. W tym celu opracowana została “Procedura postępowania z osobami niepełnosprawnymi mającymi trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień na obszarze miasta Zabrze”.

Procedura dotyczy sposobu postępowania w przypadku zgłoszenia osoby niepełnosprawnej ruchowo chcącej się zaszczepić posiadającą aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, oraz osób w wieku 70 +, które nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień.

Uruchomiona została specjalna infolinia ((32) 373 33 88), pod którą można uzyskać podstawowe informacje o rejestracji na szczepienia, a także o możliwości uzyskania pomocy w transporcie z miejsca zamieszkania do punktu szczepienia i z powrotem.

Pełna treść w/w Procedury dostępna jest w załączeniu.

18.03.2021

Wczoraj, podczas konferencji prasowej rząd ogłosił, że od najbliższej soboty, 20 marca, dla całego kraju wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Święta Wielkanocne

Minister zdrowia podkreślił, że trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas.

Więcej informacji o nowych obostrzeniach znajdziecie Państwo TUTAJ.

8.02.2021

Covid-19. Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym. Zmiany od 12 lutego

W ub. piątek premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zasady bezpieczeństwa, jakie rząd wprowadza od 12 lutego w związku z pandemią. W ramach określonego reżimu sanitarnego otwarte zostaną hotele, stoki, kina, teatry i baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie.

NOWE OBOSTRZENIA – OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO

  • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
  • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
  1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  4. Stoki otwarte.
  5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  6. Siłownie dalej zamknięte.
  7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Więcej informacji o nowych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązywały będą od 12 lutego znajdziecie Państwo TUTAJ.

29.01.2021

Covid-19. Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i muzea. Przedłużono pozostałe zasady bezpieczeństwa

Rząd ogłosił wczoraj, że przedłuża obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki – od 1 lutego będzie możliwe ich ponowne funkcjonowanie w ścisłym reżimie sanitarnym. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian.

Sklepy w galeriach i centrach handlowych 

Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Limity klientów w sklepach

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  • 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
  • 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Ważne! Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Ważne! Od 1 lutego nie będą obowiązywać godziny dla seniora. 

Muzea i galerie sztuki 

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także muzea i galerie sztuki.

Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa 

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
  • Obowiązuje zakaz działalnościklubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przyzachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
  • Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Więcej aktualnych informacji na temat działań rządu i obostrzeń znajdziecie Państwo TUTAJ.

20.01.2021

Szczepienia przeciw COVID-19 w Zabrzu

W naszym kraju realizowany jest aktualnie Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia. Urząd Miejski w Zabrzu pomaga w dowozie osób w wieku 80+ i 70+, które nie są same w stanie dotrzeć do punktu szczepień. W tym celu uruchomiona została specjalna infolinia, za pomocą której można, po uprzednim zapisaniu się na szczepienie, zgłosić chęć skorzystania z dojazdu.

W Zabrzu z każdym dniem przybywa osób zaszczepionych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aktualnie szczepionka podawana jest osobom z grupy O, czyli najbardziej narażonym na zakażenie. Należą do niej oprócz pracowników ochrony zdrowia, także m.in.: diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni, kadra i studenci uczelni medycznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych oraz w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ostatnich dniach pierwszą dawkę szczepionki otrzymało m.in. 350 mieszkańców pięciu zabrzańskich domów pomocy społecznej, a także 247 pracowników DPS-ów oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu.

W naszym mieście jest 25 punktów, w których wykonuje się szczepienia przeciw COVID-19:

Nazwa podmiotu (RPWDL)Nazwa punktu szczepieńUlica
UNIMED Sp. z o.oNZOZ Przychodnia Lekarska “UNIMED”Paderewskiego 2
Ewa Wojciechowska-GiałbasPunkt szczepieńPlac Krakowski 10
REVITAMED Sp. z o.oGabinet Diagnostyczno – Zabiegowy z Punktem Szczepień, z Punktem Pobierania Materiału do Badań Laboratoryjnych oraz ze stanowiskiem EKG dla Podstawowej Opieki ZdrowotnejDaleka 1
REVITAMED Sp. z o.oPunkt SzczepieńWolności 502
REVITAMED Sp. z o.oPunkt SzczepieńKondratowicza 1C
Dariusz Czaczka – NZOZ Centrum Zdrowia Rodziny THERAPEUTICAPunkt Szczepieńdr Henryka Jordana 2
Spółka lekarska Agata Paszek-Bluszcz, Wojciech Bluszcz Spółka PartnerskaPunkt SzczepieńBudowlana 28
Spółka lekarska Agata Paszek-Bluszcz, Wojciech Bluszcz Spółka PartnerskaPunkt szczepień i pobierania materiału do badań laboratoryjnychdr Henryka Jordana 56B
Tomasz Winecki Firma Transportu Sanitarnego “ESKULAP”.Wyjazdowa Pomoc Medyczna “Eskulap”Jana Heweliusza 13
ARTMED Sp. z o.oPoradnia lekarza POZHenryka Sienkiewicza 28
ŚCCS W ZABRZUPoradnia Kardiologiczna DorosłychM. Curie-Skłodowskiej 9
ŚCCS W ZABRZUIzba PrzyjęćSzpitalna 2
OPIFER Sp. z o.oPoradnia Lekarza rodzinnegoAlojzego Pawliczka 20
Śląski Ośrodek Onkologii “SANIVITAS” Sp. z o.oGabinet diagnostyczno-zabiegowy 1 z punktem szczepieńśw. Barbary 1
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej KOPERNIK Sp. z o.oPoradnia lekarza POZ dla dzieci zdrowych i chorychKonstantego Ciołkowskiego 33
NZOZ PRZYCHODNIA LEKARSKA “SANUS” Sp. z o.oPoradnia Lekarza RodzinnegoWolności 182
Nasze Zdrowie Sp. z o.oPoradnia Lekarza POZśw. Floriana
Poradnia na Dubiela Klepaczka-Wach Sp.j.Poradnia lekarza rodzinnego dla dzieci i dorosłychDubiela 3
RW MEDICA Sp. z o.oRW MEDICA Sp. z.o.oWolności 183
Śląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA Sp. z o.oŚląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA Sp. z.o.oMarii Curie – Skłodowskiej 10C
MACIEJÓW Sp. z o.oPrzychodnia POZ MaciejówKnurowska 16
NZOZ Przychodnia Lekarska “SANMED” A.SMYK Sp. j.Przychodnia Lekarska “SANMED”ks. Konstantego Damrota 31A
Olimpionik Sp. z o.o.Punkt szczepieńBytomska 28
Adam StankiewiczPunkt szczepieńBadestinusa 1
Poradnia Rodzinna “NASZA-PORADNIA” Sp. z o.o.Moja PoradniaTarnopolska 77

Transport do punktu szczepień

Urząd Miejski w Zabrzu pomaga osobom starszym zapewnić transport do punktu szczepień. W tym celu opracowana została “Procedura postępowania z osobami niepełnosprawnymi mającymi trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień na obszarze miasta Zabrze”.

Procedura dotyczy sposobu postępowania w przypadku zgłoszenia osoby niepełnosprawnej ruchowo chcącej się zaszczepić posiadającą aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, oraz osób w wieku 70 +, które nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień.

Uruchomiona została specjalna infolinia ((32) 373 33 88), pod którą można uzyskać podstawowe informacje o rejestracji na szczepienia, a także o możliwości uzyskania pomocy w transporcie z miejsca zamieszkania do punktu szczepienia i z powrotem.

20.01.2021

COVID-19. Narodowy Program Szczepień – jak się zarejestrować?

15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły również osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla tych grup rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Rejestracja na szczepienie jest szybka i prosta, a także możliwa na kilka sposobów – za pomocą infolinii 989, przez Internet oraz bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień. Stopniowo szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Już teraz można zgłosić swoją chęć zaszczepienia przez formularz online. W momencie uruchomienia rejestracji dla Twojej grupy, dostaniesz maila.

Jak się zarejestrować? 

Rejestracja na szczepienia jest szybka i prosta. Możesz zarejestrować się na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 989,
  • elektronicznie za pomocą strony gov.pl/szczepimysie,
  • bezpośrednio w punkcie szczepień (mapa i dane kontaktowe dostępne są tutaj).

Bezpłatna infolinia NFZ 989

Do tej pory infolinia pełniła funkcję informacyjną na temat szczepień. Teraz można z niej korzystać, aby zarejestrować się na szczepienie. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. https://www.youtube.com/embed/W1CpZm4PAPE

Rejestracja przez Internet

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
Aby się zarejestrować, potrzebujesz profilu zaufanego.https://www.youtube.com/embed/1Xv61tNYltM

Bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień 

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.

Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online 

Osoby w wieku 18-69 lat od 15 stycznia mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy – dostaniesz maila. https://www.youtube.com/embed/yvltgT-CNhU

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

18.01.2021

COVID-19. Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach

3 tysiące 960 uczniów klas I-III szkół podstawowych wróciło dzisiaj w Zabrzu do nauki stacjonarnej. Dołączyli do nich również uczniowie szkół specjalnych. Nauczanie w szkołach odbywać będzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Poniżej szczegóły dotyczące organizacji funkcjonowania szkół i placówek po feriach.

Nauka w klasach I-III szkół podstawowych

Od 18 do 31 stycznia br. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, opracowano wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego dla tych klas.

Nauka w szkołach i placówkach specjalnych

Od 18 stycznia br. do szkoły wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Podobnie jak przed feriami dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.

Ograniczenie funkcjonowania, tak jak do tej pory, nie będzie dotyczyło szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym

Od poniedziałku, 18 stycznia br. szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe, na takich zasadach jak przed feriami, mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Praktyki zawodowe w zawodach morskich ze względu na swoją specyfikę nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.

Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

Nauka zdalna na terenie szkoły dla uczniów potrzebujących wsparcia

Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole (dotyczy szkół podstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych oraz ponadpodstawowych), którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów

Dyrektorzy szkół podstawowych, w tym artystycznych, w których jest prowadzone kształcenie ogólne w zakresie podstawy programowej, są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

Działalność domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych

Zamknięte będą publiczne i niepubliczne domy wczasów dziecięcych i szkolne schroniska młodzieżowe. Placówki te organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia na terenie swoich obiektów. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią obecnie nie mogą realizować swoich statutowych zadań.

Konsultacje dla zdających egzaminy

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub placówce

Podobnie jak przed feriami dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

Istnieje również możliwość realizacji szkolenia sportowego w tych oddziałach i szkołach w formie stacjonarnej, tj. w miejscu ich prowadzenia.

Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowano wytyczne dla dyrektorów szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców.

Wytyczne te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Więcej informacji nt. temat znajdziecie Państwo TUTAJ.

14.01.2021

COVID-19. Wchodzimy w kolejny etap Narodowego Programu Szczepień

Już jutro o północy ruszają zapisy osób chętnych na szczepienie przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności mogą się rejestrować seniorzy, którzy skończyli 80 lat, a od 22 stycznia osoby powyżej 70. roku życia.

Od 15 stycznia prowadzone będą szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W następnym kroku zaszczepieni zostaną seniorzy oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Osoby w przedziale wiekowym 18-69 lat, które zgłoszą chęć zaszczepienia, poprzez formularz internetowy otrzymają informację na swojego maila, gdy tylko ruszy ich grupa szczepień.Informacja dla seniorówInformacja dla osób 18-69 lat

Lista punktów wykonujących szczepienia na terenie naszego miasta:

Nazwa podmiotu (RPWDL)Nazwa punktu szczepieńUlica
UNIMED Sp. z o.oNZOZ Przychodnia Lekarska “UNIMED”Paderewskiego 2
Ewa Wojciechowska-GiałbasPunkt szczepieńPlac Krakowski 10
REVITAMED Sp. z o.oGabinet Diagnostyczno – Zabiegowy z Punktem Szczepień, z Punktem Pobierania Materiału do Badań Laboratoryjnych oraz ze stanowiskiem EKG dla Podstawowej Opieki ZdrowotnejDaleka 1
REVITAMED Sp. z o.oPunkt SzczepieńWolności 502
REVITAMED Sp. z o.oPunkt SzczepieńKondratowicza 1C
Dariusz Czaczka – NZOZ Centrum Zdrowia Rodziny THERAPEUTICAPunkt Szczepieńdr Henryka Jordana 2
Spółka lekarska Agata Paszek-Bluszcz, Wojciech Bluszcz Spółka PartnerskaPunkt SzczepieńBudowlana 28
Spółka lekarska Agata Paszek-Bluszcz, Wojciech Bluszcz Spółka PartnerskaPunkt szczepień i pobierania materiału do badań laboratoryjnychdr Henryka Jordana 56B
Tomasz Winecki Firma Transportu Sanitarnego “ESKULAP”.Wyjazdowa Pomoc Medyczna “Eskulap”Jana Heweliusza 13
ARTMED Sp. z o.oPoradnia lekarza POZHenryka Sienkiewicza 28
ŚCCS W ZABRZUPoradnia Kardiologiczna DorosłychM. Curie-Skłodowskiej 9
ŚCCS W ZABRZUIzba PrzyjęćSzpitalna 2
OPIFER Sp. z o.oPoradnia Lekarza rodzinnegoAlojzego Pawliczka 20
Śląski Ośrodek Onkologii “SANIVITAS” Sp. z o.oGabinet diagnostyczno-zabiegowy 1 z punktem szczepieńśw. Barbary 1
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej KOPERNIK Sp. z o.oPoradnia lekarza POZ dla dzieci zdrowych i chorychKonstantego Ciołkowskiego 33
NZOZ PRZYCHODNIA LEKARSKA “SANUS” Sp. z o.oPoradnia Lekarza RodzinnegoWolności 182
Nasze Zdrowie Sp. z o.oPoradnia Lekarza POZśw. Floriana
Poradnia na Dubiela Klepaczka-Wach Sp.j.Poradnia lekarza rodzinnego dla dzieci i dorosłychDubiela 3
RW MEDICA Sp. z o.oRW MEDICA Sp. z.o.oWolności 183
Śląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA Sp. z o.oŚląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA Sp. z.o.oMarii Curie – Skłodowskiej 10C
MACIEJÓW Sp. z o.oPrzychodnia POZ MaciejówKnurowska 16
NZOZ Przychodnia Lekarska “SANMED” A.SMYK Sp. j.Przychodnia Lekarska “SANMED”ks. Konstantego Damrota 31A
Olimpionik Sp. z o.o.Punkt szczepieńBytomska 28
Adam StankiewiczPunkt szczepieńBadestinusa 1
Poradnia Rodzinna “NASZA-PORADNIA” Sp. z o.o.Moja PoradniaTarnopolska 77

Dostępna jest także całodobowa infolinia 989. Dzwoniąc mogą Państwo w łatwy sposób zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19.

Dodatkowo na terenie miasta Zabrze została także uruchomiona całodobowa infolinia (32) 373 33 88, n której uzyskają Państwo pełną informację o szczepieniach.

12.01.2021

Covid-19. Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia. Uczniowie klas I-III wracają do szkół

Podczas wczorajszej konferencji prasowej rząd poinformował, iż trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Równocześnie poinformowano, że 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym. Przygotowano wytyczne oraz harmonogram testowania nauczycieli.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie. 
  • Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
  • Obowiązuje zakaz działalnościklubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przyzachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Powrót klas I-III do szkół

Są już gotowe wytyczne sanitarne oraz harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych.

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Nauczycieli mogą wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19

Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie „zero”. Są to m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych czy pracownicy domów pomocy społecznej. 

W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo m.in. na stronach:

Bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dostępna jest pod numerem 989.

31.12.2020

Covid-19. Nowe ograniczenia do 17 stycznia

Do 17 stycznia 2021 r. rząd przedłużył etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzono dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Jakie zmiany czekają nas jeszcze po świętach?

Sylwester na nowych zasadach

Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach 19.00-6.00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Rząd przedłużył też etap odpowiedzialności i wprowadził dodatkowe ograniczenia. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. 
Co się zmieni?

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
  • Zamknięte stoki narciarskie.
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
  • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużenie dotychczasowych zasad i ograniczeń: 

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:  

– 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo

– 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2.
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00.
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym. 

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu. 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ. 

23.12.2021

Szczepienie przeciwko COVID-19

Od 15 stycznia 2021 roku ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.  Zapewni on osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą bezpłatne oraz nieobowiązkowe. Dedykowanymi miejscami szczepień będzie istniejąca sieć placówek medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Powstaną także dodatkowe mobilne oraz stacjonarne punkty szczepień.

Szczepienie przeciwko COVID-19 będzie przebiegać według następujących etapów :

  1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Od 27 grudnia ruszył natomiast nabór do grupy priorytetowej tzw. „grupy zero”, którą stanowić będzie personel medyczny i niemedyczny. Szczepienia odbędą się w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

Na terenie naszego miasta takimi placówkami będą:

  1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  2. Szpital Specjalistyczny w Zabrzu
  3. Śląskie Centrum Chorób Serca
  4. Szpital Miejski w Zabrzu

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

21.12.2020

Covid-19. Przedłużono etap odpowiedzialności i wprowadzono nowe ograniczenia

Do 17 stycznia 2021 r. rząd przedłużył etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzono dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Jakie zmiany czekają nas jeszcze po świętach?

Sylwester na nowych zasadach

Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach 19.00-6.00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Rząd przedłużył też etap odpowiedzialności i wprowadził dodatkowe ograniczenia. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
  • Zamknięte stoki narciarskie.
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
  • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużenie dotychczasowych zasad i ograniczeń: 

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:  

– 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo

– 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2.
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00.
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym. 

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu. 

Święta Bożego Narodzenia 

Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie pięć gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ.

04.11.2020

Informacja dla klientów Urzędu Miejskiego

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 listopada br. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku  z wystąpieniem stanu epidemii, Urząd Miejski w Zabrzu przechodzi na tryb pracy zdalnej.

Ze względu na narzucone ograniczenia, ale z uwzględnieniem podstawowych potrzeb mieszkańców, Urząd pracuje w poniedziałki w godzinach 7.30-17.00, a od wtorku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Przypominamy, że w dalszym ciągu większość spraw można załatwić drogą telefoniczną, mailową lub elektroniczną. Ponadto Sala Obsługi Klienta, w której obsługiwane są sprawy prowadzone m.in. przez Wydział Spraw Obywatelskich, czy Wydział Komunikacji, funkcjonować będzie bez zmian, natomiast ograniczona zostanie liczba pracowników obsługujących okienka, wynikająca z obowiązujących przepisów.

Z trybu pracy zdalnej wyłączone zostały zadania Urzędu Stanu Cywilnego oraz zadania inwestycyjne, które jednak będą realizowane w ścisłym rygorze sanitarnym.

Ze względu na zaistniałą sytuację uprzejmie prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość przy załatwianiu spraw. Urząd Miejski w Zabrzu dołoży wszelkich starań, aby ograniczenia narzucone przez obowiązujące rozporządzenie w jak najmniejszy sposób przełożyło się na jakość i szybkość realizowanych usług.

04.11.2020

Walka z koronawirusem – rząd wprowadza kolejne ograniczenia!

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19. Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszamy także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczamy także działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują.

Najważniejsze zmiany

  • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
  • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

  • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
  • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
  • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada  

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone zostają do 29 listopada:

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
  • w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • zawieszenie działania sanatoriów
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
  • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
  • zakaz organizowania spotkań i imprez
  • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

Więcej informacji nt. nowych obostrzeń znajdziecie Państwo TUTAJ.

03.11.2020

Ważna informacja dla sprzedawców kwiatów i zniczy!

Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu informuje, że z uwagi na Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października br. dotyczące zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada można wystąpić z wnioskiem do tut. Zarządu o zwrot opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego w celu prowadzenia sprzedaży kwiatów i zniczy i innych artykułów okolicznościowych.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku zajmowania pasa drogowego w podanym wyżej terminie oraz numer konta bankowego, na który będzie dokonany zwrot wpłaconych środków.

02.11.2020

Covid-19. Pomoc dla sprzedawców i hodowców kwiatów

W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową.

Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklarację taką należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów.

Kierownik biura powiatowego Agencji wskazuje miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu. Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis. Bez takich dokumentów pomoc nie będzie mogła być wypłacona.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tej pomocy.

Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia br.

30.10.2020

Covid-19. Cmentarze zamknięte przez trzy dni

W najbliższych dniach nie odwiedzimy grobów naszych bliskich. Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, rząd podjął decyzję o zamknięciu nekropolii od jutra, 31 października, do 2 listopada.

Zakaz wstępu na cmentarze nie dotyczy jednak uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych.

Podczas rządowej konferencji prasowej, która odbyła się 30 października, apelowano, aby powstrzymać się od wyjazdów, z kolei do seniorów wystosowano alarm, aby zostali w domach przez co najmniej dwa tygodnie.

30.10.2020

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przystąpił do realizacji Programu „Wspieraj Seniora”.

Celem  programu „Wspieraj Seniora”  jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby.

Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

Program adresowany jest do:

  • osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem Covid-19,
  • w szczególnych przypadkach osoby poniżej 70 roku życia.

Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Osoba starsza, w wieku 70 lat i więcej, która zdecyduje się pozostać w domu  w związku z utrzymującym się stanem epidemii, dzwoni na ogólnopolską infolinię Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów
(nr tel.:  22 505 11 11).
 Korpus przekazuje prośbę o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej. Senior może również zgłosić się o pomoc bezpośrednio do tutejszego Ośrodka. Realizacją takiego zgłoszenia zajmuje się właściwy Dzielnicowy Punkt Pomocy Społecznej.

Pracownik Dzielnicowego Punktu Pomocy Społecznej kontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która ma polegać w szczególności na dostarczeniu tej grupie Seniorów zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

Koszty zakupów  będących przedmiotem pomocy pokrywa Senior.

Więcej informacji: https://wspierajseniora.pl/

26.10.2020

Informacja dla klientów Urzędu Miejskiego

W trosce o bezpieczeństwo klientów i pracowników, Urząd Miejski w Zabrzu nadal nie prowadzi w pełnym zakresie bezpośredniej, ogólnodostępnej obsługi klientów (związanej z osobistą wizytą w Urzędzie).

W pierwszej kolejności załatwianie spraw odbywa się drogą telefoniczną, elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Przy wejściu do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Powstańców Śląskich 5-7 znajduje się tymczasowa skrzynka podawcza, do której mieszkańcy mogą składać dokumenty. Potwierdzenie złożenia dokumentu można uzyskać w Punkcie Obsługi Klienta.

W przypadkach niecierpiących zwłoki lub w sprawach, w których niezbędna jest osobista wizyta w Urzędzie w przedmiocie rejestracji pojazdów, ewidencji ludności i dowodów osobistych, wydawania praw jazdy, spraw podatków i opłat lokalnych, spraw z zakresu Wydziału Ekologii, jest ona możliwa bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty telefonicznie.

W pozostałych sprawach, w których niezbędna jest osobista wizyta w Urzędzie, należy telefonicznie umówić spotkanie na konkretny dzień i godzinę. Dotyczy to w szczególności spraw z zakresu: administracji architektoniczno-budowlanej,  korzystania z wód w zakresie zgody wodnoprawnej, świadczenia usług komunalnych, Karty Dużej Rodziny oraz obsługi wpisów do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Bezpośrednia wizyta w Urzędzie odbywa się z ścisłym zachowaniem rygorów sanitarnym i z uwzględnieniem limitów liczby klientów, którzy mogą być obsługiwani na danym stanowisku jednocześnie.
Punkt Obsługi Klienta w CH M1 jest nieczynny.

Urząd Miejski w Zabrzu, w tym Kasy Główne Urzędu oraz Sala Obsługi Klienta (brak konieczności wcześniejszego umówienia wizyty) są czynne w godzinach 7.30-17.00 w poniedziałki, od wtorku do piątku 7.30-15.00.

Przypominamy, że została uruchomiona specjalna infolinia pod numerami telefonów (32) 37 33 499, oraz (32) 37 33 300, gdzie urzędnicy udzielają informacji o formie załatwiania spraw w Urzędzie.

26.10.2020

Komunikat Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w związku z pandemią

“W związku z wyjątkową sytuacją, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy kolejny  raz w tym roku, zgodnie z nowymi obostrzeniami, a przede wszystkim w trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo informuję, że działalność turystyczna i kulturalna Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozostanie zawieszona od 24.10 br. do odwołania.” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przez dyrektora Bartłomieja Szewczyka.

Wszystkie zaplanowane na ten czas wydarzenia, eventy i rezerwacje zwiedzania zarówno Kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza zostają odwołane. 

W przypadku już opłaconych rezerwacji, przeniesienia zwiedzania na inny termin, lub zasad zwrotu kosztów, prosimy o kontakt mailowy: pomoc@muzeumgornictwa.pl lub telefoniczny: 32 271 40 77. 

23.10.2020

COVID-19. Nowe obostrzenia od 24 października

W związku z sytuacją epidemiczną rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Od soboty, 24 października, cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zaleca się pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Warto ograniczyć wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerza się zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie.

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Więcej na:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/cala-polska-w-czerwonej-strefie-kolejne-zasady-bezpieczenstwa-oraz-solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow

23.10.2020

Komunikat Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej

Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej informuje, że w trosce o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem (SARS-CoV-2), wszystkie przyciski do wzbudzania dotykowego sygnalizacji świetlnych przed przejściami dla pieszych będą systematycznie przełączane w tryb stałego wzbudzenia.

W związku z powyższym nie będzie zachodziła potrzeba dotykania przycisków celem uruchomienia sygnalizacji przed przejściem przez jezdnię. Od dnia 30 października 2020 roku wszystkie przyciski powinny działać już w trybie stałego wzbudzania.

Powyższe działania mogą się przyczynić się do nieznacznego wzrostu spiętrzenia ruchu drogowego w rejonach sterowania ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnych.

16.10.2020

Zamknięcie obiektów Aquarius

Zabrzański Kompleks Rekreacji Aquarius w Zabrzu informuje, że od 17 października zawiesza ponownie swoją działalność z powodu sytuacji epidemiologicznej i wprowadzonych obostrzeń na terenie naszego kraju.

Karnety wykupione przez Państwa nie utracą ważności, ponieważ zostaną one przedłużone o okres w którym kompleks został zamknięty. O wszelkich dodatkowych informacjach zostaną Państwo poinformowani na bieżąco.

16.10.2020

COVID-19. Nowe obostrzenia od 17 października

Od 17 października w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych, które zaczną obowiązują od 19 października.

Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

Ważne! W trasnporcie dla uczniów organizowanym przez samorząd terytorialny nie obowiązują limity dla transportu publicznego. Jednak konieczne jest zakrywanie nosa i ust!

  • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
  • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Ważne! Siłownie oraz baseny w szkołach, a także hotelach będą mogły funkcjonować. W hotelach jednak wyłącznie dla gości hotelowych.

Strefa czerwona:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni – 1 os. na 15 m2;
  • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

Ważne! W trasnporcie dla uczniów organizowanym przez samorząd terytorialny nie obowiązują limity dla transportu publicznego. Jednak konieczne jest zakrywanie nosa i ust!

  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Ważne! Siłownie oraz baseny w szkołach, a także hotelach będą mogły funkcjonować. W hotelach jednak wyłącznie dla gości hotelowych.

Nowe powiaty w strefie czerwonej

Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich.

W naszym województwie w czerwonej strefie znajda się nst. powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-profilaktyki-przeciw-covid-19

Dla Mieszkańców