Zabrze przestrzenią rozwoju

Tężnie solankowe w naszym mieście

Tężnia Solankowa w Kończycach
Tężnia Solankowa w Kończycach

Ciepły dni to idealny czas, aby skorzystać z dobrodziejstw natury i zadbać o swoje zdrowie. Skorzystać z dobroczynnego wpływu „nadmorskiej” inhalacji bez opuszczania miasta. Zapraszamy do odwiedzenia zabrzańskich tężni solankowych – w Kończycach i Maciejowie. To miejsca, przy których można się spotkać, odpocząć, ale też zadbać o swoje zdrowie wdychając leczniczą solankę.

Tężnie solankowe powstały w 2023 roku na terenie dwóch zabrzańskich dzielnic. W Kończycach wybudowana została ona na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki, a w Maciejowie – na terenie Orlika przy ul. Kondratowicza. Obiekty są w sezonie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.

Warto przypomnieć, że budowa obu obiektów w 85. procentach została sfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.


Tężnia solankowa w Kończycach

DOK Kończyce
ul. Dorotki 3, 41-810 Zabrze
Tel. (32) 275 04 05

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 9.00 – 20.00
Sobota – Niedziela: 14.00 – 20.00


Tężnia solankowa w Maciejowie

Teren Orlika w Maciejowie
ul. Kondratowicza, 41-800 Zabrze

Czas Wolny