Zmiany dotyczące raportowania w ustawie o rachunkowości
Istotne zmiany w obowiązkach raportowych przedsiębiorstw wprowadzić ma rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma za zadanie wdrożyć dyrektywy unijne dotyczące sprawozdawczości w okresie zrównoważonego rozwoju oraz kryteria wielkości jednostek. Nowelizacja dostosuje przepisy prawa krajowego do standardu unijnego i ma służyć uproszczeniu regulacji prawnych, digitalizacji procesów sprawozdawczych.
Zgodnie z wprowadzaną dyrektywą (2022/2464) rozszerzeniu ma ulec krąg jednostek zobowiązanych do raportowania. Obowiązki te będą teraz dotyczyć nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale także małych i średnich firm dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączonych mikroprzedsiębiorstw).
Poszerzony zostanie także zakres raportowanych informacji. Sprawozdania przedsiębiorstw będą musiały teraz zawierać bardziej szczegółowe dane na temat zrównoważonego rozwoju w trzech głównych obszarach: środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego.
W ramach digitalizacji, podmioty będą zobowiązane do sporządzania swoich sprawozdań z działalności elektronicznie, w formacie XHTML, co umożliwi szybszy odczyt i uprości analizę danych.
W zakresie nowych kryteriów wielkości przedsiębiorstw, wprowadzone zostaną istotne modyfikacje. Nowe przepisy zakładają podwyższenie o 25% progów finansowych definiujących kategorie jednostek (mikro, małe, średnie, duże). Nowelizacja to odpowiedź na wysoką inflację, która dotknęła gospodarki krajów Europy w latach 2021 i 2022.