Zabrze przestrzenią rozwoju

Trwa akcja „Lato w mieście 2024”

24.06.2024

Zwiedzanie ciekawych miejsc w naszym mieście i na Śląsku, półkolonie, przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy i warsztaty – to tylko niektóre przedsięwzięcia realizowane przez organizatorów akcji „Lato w mieście 2024”. Miasto Zabrze przygotowało bogatą ofertę zajęć sportowych, rekreacyjnych, plastycznych i edukacyjnych, z których skorzystać mogą ci, którzy spędzają tegoroczne wakacje w mieście.

W akcji biorą udział m.in. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Teatr Nowy w Zabrzu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

Wakacyjne warsztaty teatralne w Teatrze Nowym w Zabrzu

Tradycyjnie Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza w trakcie wakacji na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Zajęcia będą się odbywały w siedzibie teatru, w godz. 9.00-15.00. Poprowadzą je aktorzy i pracownicy działów kreatywnych teatru. Uczestnicy – w zależności od swoich predyspozycji i zainteresowań – mają do wyboru kilka grup: aktorską, lalkarsko–aktorską, scenograficzno-plastyczną, taneczno-wokalną i promocyjno-dziennikarską. W trakcie dwutygodniowych warsztatów ich siłami powstanie spektakl, który na zakończenie zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Nowego.

Teatr ogłosił nabór na dwa turnusy: pierwszy potrwa od 24 czerwca do 6 lipca, a drugi od 8 lipca do 20 lipca. Więcej informacji TUTAJ.

Wakacje z Teatrem Nowym
Wakacje z Teatrem Nowym

Oferta wakacyjna Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

ARTwakacje Park12C – w okresie letnim Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu planuje przeprowadzić serię działań weekendowych w Parku 12C, obejmujących animacje sportowe, atrakcje animacyjno-ruchowe (typu przeciąganie liny, zabawy z piłką, gra w siatkówkę i w piłkę nożną) oraz warsztaty artystyczne, rękodzielnicze (obejmujące takie zajęcia jak na przykład tworzenie imiennych bransoletek z kolorowych koralików, ozdabianie workoplecaków, smyczy, kapeluszy, tworzenie mydełek, malowanie na kamieniach, tworzenie obrazów z suszonych kwiatów, upcycling: tworzenie maskotek ze skarpetek, pout-pourri i wiele innych).

 • Oferta skierowana do rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 18 lat,
 • Koszt: bezpłatnie,
 • Termin: wybrane weekendy w okresie lipiec – sierpień 2024,
 • Adres: Sztolnia Królowa Luiza, M. Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze.

Wakacyjne laboratorium – Carboneum w Wieży Ciśnień – w czasie wybranych wakacyjnych weekendów na terenie CARBONEUM będzie przygotowane otwarte laboratorium naukowe, gdzie wraz z prowadzącym będzie można przeprowadzić różnego rodzaju eksperymenty, doświadczenia czy prace badawcze, a w parku pod wieżą organizowane będą zawody piankowych szybowców, skierowane do wszystkich miłośników lotnictwa.

 • Oferta skierowana do dzieci w wieku 6 – 14 lat,
 • Koszt: udział ujęty w cenie biletu wstępu uprawniającego do zwiedzania wystawy Carboneum,
 • Adres: Wieża Ciśnień, ul. Zamoyskiego 2, 41-800 Zabrze.

Górnicze Miasto Dzieci – dwa turnusy półkolonii – projekt „Górnicze Miasto Dzieci” jest skierowany do mieszkańców Zabrza i miast okolicznych. Będzie realizowany w obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksu Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, plenerowej wystawy edukacyjnej Park 12C, a także wystawy edukacyjnej Carboneum.
Projekt zakłada zdobycie kluczowych kompetencji oraz wykształcenie kreatywnych postaw u 60-80 dzieci w wieku 7-12 lat poprzez realizację zajęć rozwijających wiedzę, zainteresowania oraz umiejętności w zakresie ekonomii oraz przedsiębiorczości w czasie dwóch turnusów półkolonii letnich 2024. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczestnicy wypracują nawyk kontroli swojej bieżącej sytuacji finansowej, a także zapoznają się z zasadami poszukiwania pracy i mobilności zawodowej, co ma zapobiec wykluczeniu finansowemu dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. To już siódma edycja tego wyjątkowego wydarzenia.

 • Oferta skierowana do dzieci w wieku 7 -12 lat, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi z domów dziecka i placówek opiekuńczo wychowawczych,
 • Koszt: bezpłatnie,
 • Termin 24.06.2024-05.07.2024,
 • Adres: Sztolnia Królowa Luiza, M. Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze,
 • Zapisy: obowiązkowe.

Pokaz pracy kowala – dodatkowo w wakacyjne weekendy, na terenie Strefy Carnall Sztolni Królowa Luiza (piec kuźniczy w budynku dawnego warsztatu) odbędą się wyjątkowe spotkania. Uczestnicy będą mieli wówczas unikatową możliwość obserwacji „na żywo” pracy ginącego zawodu, jakim jest kowal. Kowale w kopalniach w przeszłości zajmowali się wykuwaniem przedmiotów z metalu, takich jak gwoździe, podkowy (w czasach gdy pod ziemią pracowały jeszcze konie), rozjazdy, różnorodne narzędzia, haki itd. Obecnie praca kowala ma charakter raczej artystyczny niż użytkowy.

 • Oferta skierowana do rodzin z dziećmi,
 • Koszt: bezpłatnie,
 • Termin: wybrane weekendy w okresie lipiec – sierpień 2024,
 • Adres: Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 408, 41-800 Zabrze.
Park 12 C
Park 12 C

Wariacje na wakacje w Miejskim Ośrodku Kultury

MOK przygotował dla dzieci i młodzieży szeroką ofertę zajęć, z których mogą skorzystać w trakcie tegorocznych wakacji. Dzielnicowe ośrodki kultury w Biskupicach, Kończycach, Pawłowie, Grzybowicach, a także sam MOK oraz kino ROMA zapraszają na „Wariacje na wakacje w MOK”. Lubisz budować, a może wolisz występować na scenie? W MOK czeka na Was mnóstwo letnich atrakcji, gdzie każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie!

Od 8 do 12 lipca w zabrzańskim MOK-u odbywać będą się warsztaty radiowo-telewizyjne „MOKtowizor”. To idealne miejsce by sprawdzić swoich sił przed mikrofonem, jak i przed kamerą. Zajęcia przewidziane są dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat.

15 lipca w MOK rozpoczną się warsztaty teatralno-muzyczne „Legenda o sMOKu”. Ich uczestnicy wezmą udział w inscenizacji, która zaprezentowana zostanie na koniec turnusu na deskach MOK, stworzą własną piosenkę, odegrają swoją rolę, popracują ze scenariuszem i poćwiczą improwizację.

Od 5 do 9 sierpnia w zabrzańskim MOK odbędą się warsztaty budownictwo Minecraft. W programie – wprowadzenie do Redstone, mechanizmy Redstone czy też projekty indywidualne.

Szeroką ofertę zajęć wakacyjnych przygotowały też poszczególne dzielnicowe ośrodki kultury. Od meczy tenisa stołowego, gier planszowych i komputerowych, konkursach i quizach z nagrodami, na warsztatach malarskich, przyrodniczych, tworzenia biżuterii, czy też kulinarnych kończąc. W DOK Pawłów zaplanowano cykl wycieczek pod wspólnym tytułem „Powsinogi ciekawe świata!”. w DOK Kończyce w trakcie wakacji odbywać się będą wydarzenia w ramach akcji „DOKUSIE poznają świat – dołącz do nas!”. W programie wakacyjnych zajęć w DOK Grzybowice znalazł się m.in. „Nocny Maraton szachowy w szachach błyskawicznych zgłoszony do FIDE”.

Pełny program warsztatów wakacyjnych Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu oraz program zajęć w dzielnicowych ośrodkach kultury dostępny jest TUTAJ.

Na wszystkie warsztaty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Wariacje na wakacje w MOK
Wariacje na wakacje w MOK

Lato w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji

Od 1 lipca do 31 sierpnia MOSiR udostępniać będzie nieodpłatnie halę widowiskowo-sportową przy ul. Matejki 6 oraz halę przy ul. Szafarczyka 16. 21 czerwca rozpocznie się sezon na Kąpielisku Leśnym przy ul. Srebrnej 10, gdzie nieodpłatnie udostępniane będą dwa boiska do siatkówki plażowej i boisko do badmintona.

W trakcie wakacji na Kąpielisku zaplanowano wiele wydarzeń sportowych, w tym m.in.: Turniej tenisa stołowego na otwartej przestrzeni (13 lipca), Aktywna Rodzina na Kąpielisku Leśnym (13 lipca), Otwarty Turniej Badmintona (17 lipca), czy też Turniej Dzikich Drużyn (31 sierpnia).

Więcej na: www.mosir.zabrze.pl

Kąpielisko Leśne w Zabrzu Maciejowie
Kąpielisko Leśne w Zabrzu Maciejowie

Wakacyjne seanse w kinie Roma

Swoją wakacyjną ofertę dla najmłodszych przygotowało również kino ROMA, które zaprasza codziennie na bajkowe seanse dla najmłoszych w promocyjnej cenie 10,00 PLN. Każdego miesiąca na ekranie kinowym pojawi się inny film animowany.

kino ROMA
kino ROMA

Letnie wakacje z Miejską Biblioteką Publiczną

Już od lipca zabrzańska MBP zaprasza uczniów, którzy mają wakacje do swoich kilkunastu filii ulokowanych w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. Znajdą tam nie tylko książki, gry i audiobooki, ale również mnóstwo świetnej zabawy. W ramach akcji „Lato w Bibliotece” odbędzie się wiele warsztatów dla dzieci. To idealny sposób, by spędzić wolne dni w ciekawy i kreatywny sposób. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję rozwijać swoje umiejętności artystyczne, tworzyć piękne prace rękodzielnicze i odkrywać magię sztuki. Czekają na nie m.in.: warsztaty malarskie,  rysunkowe, muzyczne przygody i wiele innych fascynujących aktywności.

Szczegółowy harmonogram zajęć znajdziecie Państwo TUTAJ.

Dzień Pszczół w MOB z MBP
Dzień Pszczół w MOB z MBP

Wakacyjna oferta Muzeum Miejskiego w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży pozostających w mieście. Zajęcia będą prowadzone w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz w Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu.

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza Państwa także na cykl spacerów „Piknik z Muzeum”, gdzie każdy z nich przybliży historię danej dzielnicy naszego miasta, który zakończony będzie wspólnym piknikiem.

Atrakcje na wyciagnięcie ręki

Warto też pamiętać, że najmłodsi mogą korzystać z licznych obiektów sportowych usytuowanych w naszym mieście. W trakcie wakacji z pewnością warto odwiedzić m.in. Park 12C Sztolni Królowa Luiza, Geopark w Grzybowicach, Kąpielisko Leśne w Maciejowie (gdzie znajdują się m.in. boiska do siatkówki plażowej i badmintona udostępniane młodzieży bezpłatnie), sportostradę i wodny plac zabaw na os. Janek, Park Hutniczy m.in. ze skate parkiem, miejscami do grillowania, klasycznym placem zabaw i wodnym placem zabaw, czy też tężnie solankowe w Kończycach i Maciejowie.

Geopark
Geopark

W Zabrzu nie będziecie się nudzić, życzymy udanych wakacji!