Zabrze przestrzenią rozwoju

Już jutro – inauguracja XVII edycji Metropolitalnego Święta Rodziny!

17.05.2024

W Zabrzu i w innych miastach naszego regionu trwają właśnie ostatnie przygotowania do XVII Metropolitalnego Święta Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzina – fundamentem społeczeństwa”. Tegoroczne obchody rozpoczną się już w tę sobotę – 18 maja, a zakończą w pierwszą niedzielę czerwca – 2 czerwca. Patronat honorowy nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęli: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki oraz bp Sławomir Oder oraz ordynariusz gliwicki.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy w naszym mieście zainaugurowano pierwsze Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 18 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

W tym roku w czasie koncertu inaugurującego Metropolitalne Święto Rodziny będziemy mogli usłyszeć wykonanie koncertu: Marcin Wyrostek – „Dźwiękogród” z gwiazdami – Kasia Moś, Frele i Cezik oraz zespół Corazon z wokalistami – Wiolą Malchar-Orynicz i Marcinem Jajkiewiczem.

Natomiast w niedzielę (19 maja), o godz. 14.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych kościołach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 17.00 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Szczegółowe informacje dotyczące 17. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl, a także na plakacie poniżej: