Zabrze przestrzenią rozwoju

Koncert poświęcony pamięci Zabrzanina Stulecia – prof. Norberta Kroczka

23.04.2024

W najbliższą sobotę, 27 kwietnia, „Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” oraz Filharmonia Zabrzańska zapraszają do kościoła pw. św. Anny na koncert poświęcony pamięci prof. Norberta Kroczka w 30. rocznicę jego śmierci. Był to muzyk, kompozytor, dyrygent, założyciel i wieloletni kierownik chóru „Resonans con tutti”. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, a w repertuarze znajdzie się piękny, wyrażający uniwersalne idee utwór J. Brahmsa „Ein Deutsches Requiem”, który zostanie wykonany w rozszerzonym, wielopokoleniowym składzie chóru.

Koncert uświetnią wspaniali soliści – Ewa Tracz i Adam Szerszeń. Chórowi towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Warto przypomnieć, że prof. Norbert Kroczek stworzył Chór „Resonans con tutti” wspólnie z żoną, Marią Kroczek. Grupa istnieje już ponad pół wieku i w tym czasie przewinęło się przez niego tysiące osób. Z chórem Norberta i Marii Kroczków (a teraz Waldemara i Arleny Gałązków) nie tylko nauczyli się śpiewać, ale poznali kawał świata i spotkali ciekawych ludzi.

Zaczęło się banalnie, od zwykłego chóru szkolnego w IV LO w Rokitnicy. Młodzi śpiewacy z Zabrza szybko jednak pokazali, że są lepsi od innych. Z prawie każdego konkursu, także tych zagranicznych, wracali jako laureaci. Norbert Kroczek dużo wymagał od innych, ale również od siebie samego. Już za jego czasów „Resonans con tutti” koncertował z orkiestrami symfonicznymi. W repertuarze miał oratorium „Mesjasz” Haendla i Requiem Mozarta, a także jeszcze trudniejsze utwory kompozytorów XX wieku. Występował m.in. w Watykanie przed Janem Pawłem II.

Dziś Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka wciąż utrzymuje wysoki poziom wykonań. Skład zespołu wyraźnie się odmłodził. Śpiewają w nim osoby w wieku od 15 do 27 lat. Jak dawniej – pełne zachwytu muzyką oraz zaangażowania w życie zespołu. Entuzjazm i wolę wspólnej pracy zaszczepiają w nich razem: Waldemar Gałązka i Arlena Różycka-Gałązka.