Zabrze przestrzenią rozwoju

Obniżenie podatku VAT na usługi kosmetyczne

29.03.2024

Od 1 kwietnia wybrane usługi kosmetyczne mają zostać opodatkowane obniżoną stawką podatku od towarów i usług (VAT) na poziomie 8%. Ulgą objęte zostaną usługi nieinwazyjne. Nowelizacja ma stanowić walkę z szarą strefą i nieujawnionymi przychodami z branży kosmetycznej/beauty.

Podstawą obniżenia podatku jest rozporządzenie z 9 grudnia 2023 r. Stawką obniżoną w wysokości 8% VAT mają być objęte np. zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Motywacją dla wprowadzonej regulacji ma być chęć polepszenia sytuacji finansowej przedsiębiorców świadczących usługi kosmetyczne (teoretycznie usługi mogą potanieć), aktywizację zawodową kobiet (stanowią większość pracowników tej branży). Nadto spotykanym zjawiskiem jest brak wystawiana paragonów  i generowanie w ten sposób nieujawnionego, nieopodatkowanego przychodu. Obniżenie stawki podatkowej ma też zachęcić do opodatkowania usług i legalizacji niewykazywanych przychodów.