Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrzańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2024

Każdego roku w naszym mieście oddajemy hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia. Uroczystości są związane z obchodzonym w całej Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione w 2011 r. na cześć polskich bohaterów walczących w podziemiu z władzami komunistycznymi o pełną niepodległość państwa polskiego.

W uroczystościach, które odbyły się dzisiaj w Zabrzu, udział wzięli m.in. dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze Krystian Jonecko wraz z radnymi, przedstawiciele Straży Miejskiej w Zabrzu, delegacje z Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu.

„Żołnierze Wyklęci” stali się swoistym ruchem oporu, przeciwstawiającym się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej wpływom ZSRR. Według szacunkowych danych, osób walczących o wolną Polskę było około 120 – 180 tysięcy. Śmierć poniosło ponad 15 tysięcy z nich.

Dzisiejsze uroczystości odbyły się przy ul. Wolności pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć pułkownika Łukasza Cieplińskiego oraz w parku przy ul. 3 Maja pod tablicą upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego „Pług”.