Zabrze przestrzenią rozwoju

Za nami jubileuszowa 30. edycja konferencji MedTech Meetup

29.02.2024

W minioną środę, w sali konferencyjnej Hotelu Diament w Zabrzu, ponad sto osób z całej Polski uczestniczyło w 30. edycji konferencji MedTech Meetup. Spotkania te mają za zadanie budować ogólnopolską społeczność innowatorów i przedsiębiorców technologicznych w naszym mieście. Wysoka frekwencja potwierdza, że realizacja programu startupowego Startup City Zabrze to efektywny sposób na zgromadzenie wokół Zabrza ogólnopolskiej społeczności ludzi z potencjałem do budowania biznesów technologicznych, a także zmotywowanie do większej aktywności w tym zakresie ludzi już mieszkających, uczących się, czy pracujących w naszym mieście.

W MedTech Meetup udział biorą przedsiębiorcy, naukowcy, medycy, inżynierowie, dla których ważny jest rozwój startupów rynku zdrowia, a w tym medycznych i w obszarach powiązanych z medycyną. W środowym spotkaniu wzięła udział prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która witając uczestników przypomniał, że historia rozwoju Zabrzańskiej Doliny Medycznej ma swoje mocne korzenie w latach 80. XX wieku, kiedy miasto jeszcze bardzo mocno stało na węglu i stali, ale jednocześnie bardzo dynamicznie rozwijała się już w Zabrzu medycyna.

Startup oficer w Zabrzu Janusz Dramski dodał, że zaproszenie dla firm technologicznych z całego kraju skierowane jest zarówno do startupów (młodych spółek technologicznych), jak również do przedsiębiorstw z dłuższym doświadczeniem na rynku. Zabrze jest dobrym miejscem na siedzibę dla nowych spółek technologicznych, a także na otwieranie oddziałów spółek funkcjonujących w innych częściach kraju. Duża koncentracja podmiotów i instytucji związanych z runkiem zdrowia w Zabrzu, uzupełniona przez bliskość podmiotów z całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest bezdyskusyjnym atutem przemawiającym za wyborem Zabrza na miejsce rozwoju firm w obszarze rynku zdrowia, a w tym w medycynie i sektorach powiązanych.  

W roli prelegentów wystąpili tradycyjnie już zarówno przedsiębiorcy, jak i eksperci: dr Błażej Sitko (co-founder w eHelper.pl – „eHelper – z Czech do Polski, na Europę i świat”), Wojciech Wojtuszko (Founder & CEO w eplecy.pl – „Sukcesy i porażki w rozwoju ePlecy u progu skalowania europejskiego / światowego”), Aleksander Kocot (Board Member w Hermes Health & Director of Customer Service Operations w Henry Meds – „TeleHealth w USA – trendy wzrostowe rynku po pandemii covid”) oraz Maciej Jarząb (CEO w Braight Technologies & Managing Parter w HORAIZON Labs – „Polski rynek Vanture Buiding & Venture Capital”).

Spotkania MedTech Meetup w Zabrzu realizowane są w ramach programu Startup City Zabrze, uruchomionego w 2019 r. z inicjatywy prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.