Zabrze przestrzenią rozwoju

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Stefan Żechowski. Transgresje”

23.02.2024

Doskonały, charakterystyczny warsztat i pełen głębokiej wrażliwości styl – tak najlepiej można scharakteryzować charakter prac Stefana Żechowskiego. W czterdziestą rocznicę śmierci artysty w Galerii Café Silesia (ul. 3 Maja 6) Muzeum Miejskiego w Zabrzu zagościła monograficzna wystawa upamiętniająca artystę, który przez ponad dwie dekady mieszkał i tworzył w naszym mieście. Jeszcze w lutym dla chętnych odbędą się trzy oprowadzania kuratorskie po wystawie. Ekspozycja dostępna będzie do 7 kwietnia br.

Najbliższe oprowadzania kuratorskie po wystawie „Stefan Żechowski. Transgresje”:

  • 24 lutego – godz. 12.00
  • 25 lutego – godz. 12.00
  • 29 lutego – godz. 17.00

Rysownik, ilustrator, malarz, pastelista zasłynął m.in. dzięki stworzonym jeszcze przed wojną ilustracjom do „Motorów” Emila Zegadłowicza. W twórczości Żechowskiego z jednej strony widać fascynację pięknem ludzkiego ciała, z drugiej zaś strach przed cierpieniem, starością, brzydotą i śmiercią, które są pokłosiem przeżytej wojny i utrwalone zostały w cyklu szkiców pn. „Wojna”, „Kryzys” i „Chora ziemia”.

Na wystawie nie mogło też zabraknąć eksponatów z zabrzańskiego okresu twórczości artysty. Na Zaprezentowane zostały m.in. projekty malowideł do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Mikulczycach, a także poczet portretów które Żechowski wykonywał dla zabrzańskich szkół.

Po raz pierwszy w jednym miejscu zebrane zostały portrety patronów, które Żechowski wykonywał dla zabrzańskich szkół. Rysunki, pastele i obrazy olejne naszej zabrzańskiej ekspozycji pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a także Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz z kolekcji prywatnej.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie Muzeum Miejskiego w Zabrzu: www.muzeumzabrze.pl