Zabrze przestrzenią rozwoju

Co Teatr Nowy przygotował na weekend?

23.02.2024

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu, jak spędzić ciekawie nadchodzący weekend polecamy wizytę w Teatrze Nowym, który przygotował propozycję na każdy z najbliższych dwóch wieczorów. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę na deskach naszego zabrzańskiego teatru wystawiona zostanie sztuka „Tango” – sceniczna adaptacja dramatu Sławomira Mrożka.

Spektakl wyreżyserował Piotr Ratajczak, który odpowiada też za adaptację tekstu i opracowanie muzyczne. Kostiumy zaprojektowała Katarzyna Anna Sobolewska. Za scenografię odpowiada Marcin Chlanda, a za choreografię Tobiasz Sebastian Berg.

Główny bohater sztuki – Artur – proponuje rewolucję przywracającą dawny mityczny ład wartości. Szybko jednak okazuje się, że nie ma powrotu „do przeszłości”, a chęć rewolucji zamienia się w czystą przemoc, dyktaturę i nobilituje tych, którzy na przemocy opierają całą swoją wizję świata. Już nie ma ucieczki. Choć namiastką nadziei może być zdrowy rozsądek Ali, rówieśniczki Artura – patrzącej krytycznie na starsze pokolenia, ale nie ulegającej rewolucyjnej histerii i doktrynerstwu Artura.

Artura gra Maciej Kaczor, Eleonorę, matkę Artura – Dagmara Noszczyk; Stomila, ojca Artura – Mateusz Lisiecki-Waligórski; babcię Eugenię – Renata Spinek;; Eugeniusza – Jarosław Karpuk; Edka – Jakub Piwowarczyk, a Alę – Izabela Baran (gościnnie).

Sławomir Mrożek to dramatopisarz, prozaik, satyryk, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Urodził się 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zmarł 15 sierpnia 2013 w Nicei. Mieszkał w Paryżu, USA, Niemczech, Meksyku, w roku 1996 wrócił do Polski, do Krakowa. W roku 2008 ponownie wyemigrował z Polski i zamieszkał w Nicei we Francji. Mrożek był wyjątkowo wszechstronnym twórcą, swobodnie poruszającym się w rozmaitych formach wypowiedzi. 

Więcej o zabrzańskiej adaptacji dramatu Sławomira Mrożka przeczytacie Państwo TUTAJ.