Za nami dwudniowy turniej „Szachy w muzeum”

12.02.2024

W nietypowej scenerii, bo w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu (ul. 3 Maja 6), rozegrany został w ub. weekend turniej szachowy. Pierwszy dzień rozgrywek zgromadził 24 zawodników w młodszych kategoriach.

Dwudniowy turniej „Szachy w muzeum” zorganizowało Muzeum Miejskie w Zabrzu wraz z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Grzybowicach. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia była wystawa pn. „Królewska gra”, która pokazuje historię zabrzańskich szachów oraz znakomitych postaci, które wspierały tę dyscyplinę przez lata, takich jak: Alfred Maślanka, Andrzej Szczepaniak, Paweł Krzywy czy Marian Twardoń. Duże wrażenie robią elementy aranżacyjne wystawy od szachownic z różnych krajów poprzez komputery szachowe oraz trofea naszych szachistów, w tym obecnych mistrzów – Jakuba Seemanna oraz Antka Radzimskiego. Większość rzeczy oraz istotnych dokumentów to część bogatej kolekcji Katarzyny Krajewskiej, prezes klubu Szach Mat Zabrze.

W sobotnich zmaganiach mogły wziąć udział dzieci w wieku do lat 9 (rocznik 2015 i młodsze) oraz do lat 12 (rocznik 2012 i młodsze). Natomiast w niedzielę, 11 lutego, zawody przewidziane były dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek.