Centrum przesiadkowe Zabrze Goethego otwarte. Dawna „belka” zmieniła się nie do poznania!

12.02.2024

Zabrze Goethego i Rokitnica Pętla to dwa nowe centra przesiadkowe, które od soboty, 10 lutego, zaczęły obsługiwać pasażerów. W obu miejscach zatrzymują się autobusy niemal 40 linii. 9 lutego oficjalnie otwarto obiekt przy ul. Goethego. Na scenie wystąpili z tej okazji Verba i Matt Palmer.

Kto pamięta jak wyglądała nasza „Belka” jeszcze w 2022 roku? Deszcz, wiatr i zimno, z którymi musieli mierzyć się pasażerowie komunikacji publicznej. Dziś to miejsce jest nie do poznania – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Prace przy budowie nowego obiektu przy ul. Goethego ruszyły w lutym 2022 r. Centrum przesiadkowe, które powstało na miejscu wysłużonego dworca autobusowego, ma powierzchnię ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Znalazły się w nim perony komunikacji autobusowej i parking, a także poczekalnia i punkty usługowe.

W trakcie wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz samorządowych naszego miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, jej zastępcą – Katarzyną Dzióbą, dyrektorem Biura Prezydenta Miasta Zabrze Janem Pawluchem, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Zabrze Krystianem Jonecko i radnymi – zarówno miejskimi, jak i dzielnicowymi oraz naczelnikami zaangażowanych w tę inwestycję wydziałów Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Nie zabrakło też dyrektorów miejskich spółek – w tym m.in. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Danuty Podloch-Bochyńskiej, dyrektora Jednostki Gospodarowania Nieruchomościami Tomasza Saternusa, dyrektor Centrum Rozwoju Rodziny Magdaleny Aksamitowskiej-Kobos, a także przedstawicieli spółek Grupy NDI (generalny wykonawca inwestycji). 

Na otwarciu nowego centrum wystąpili: Verba i Matt Palmer. Dzień wcześniej, 8 lutego, otwarto centrum przesiadkowe w Zabrzu-Rokitnicy znajdujące się przy ul. Krakowskiej. Czwartkowe wydarzenie rozpoczęło się koncertem Skolima.

W obu miejscach dostępne są także stacje ładowania pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktura towarzysząca (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R).

Rokitnica Pętla ma otwarte perony i zewnętrzny parking. Pasażerowie znajdą tu poczekalnię i punkty z drobnymi usługami. Obiekt ma powierzchnię 276 metrów kwadratowych.

Dzięki realizacji inwestycji poprawiliśmy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrosła również liczba miejsc parkingowych. Jestem przekonana, że inwestycja ta będzie dobrze służyła mieszkańcom Zabrza, podniesie też poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu jest także redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Na przystanki Rokitnica Pętla i Zabrze Goethego będą wjeżdżać autobusy prawie 40 linii.

Rozpoczęcie obsługi tego samego dnia dwóch węzłów przesiadkowych w jednej gminie to wyjątkowa okoliczność. W naszej dotychczasowej historii tylko raz miał miejsce taki przypadek – podkreśla Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

W związku z uruchomieniem ukończonych obiektów, ZTM informuje o zmianach w rozkładach jazdy autobusów kursujących w Zabrzu.

Przystanek Zabrze Goethego obsługuje autobusy 33 linii: M16, M24, 6, 7, 7N, 15, 23, 32, 32N, 47, 81, 83, 86, 89, 111, 156, 198, 199, 234, 250, 270, 280, 286, 617, 617N, 647, 659, 706, 709, 720, 840, 840N i 932.

Korzystając z tych połączeń będzie można m.in. dojechać do Biskupic, Grzybowic, Helenki, Kończyc, Mikulczyc, Pawłowa i Zaborza w Zabrzu, ale i do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Tarnowskich Gór – podkreśla ZTM. – Wraz z wprowadzeniem zmian na wyżej wymienionych liniach wdrożone jednocześnie zostaną inne modyfikacje w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. likwidację tymczasowych przystanków Rokitnica Pętla oraz Zabrze Plac Dworcowy, uruchomienie obsługi przystanków Mikulczyce Moniuszki nż i Os. Kopernika – dodaje ZTM.

Na Rokitnicy Pętli zatrzymują się będą autobusy 11 linii: 15, 20, 57, 81, 83, 92, 111, 132, 158, 169 i 617N. Stąd możliwy będzie dojazd do Helenki, Mikulczyc, Biskupic i Grzybowic – dzielnic Zabrza, a także do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Pyskowic, Tarnowskich Gór i Zbrosławic.

Budowa centrum przesiadkowego w Rokitnicy oraz centrum przesiadkowego przy ul. Goethego w Śródmieściu to projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020: „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu”. Wartość całkowita zadania wynosi: 127 732 462,47 zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło: 95 278 725,03 zł.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian w rozkładach jazdy są dostępne na stronie rj.metropoliaztm.pl w zakładce „komunikaty”. Można tu również znaleźć schematyczne mapki pokazujące organizację ruchu w zabrzańskich centrach przesiadkowych.