Centrum przesiadkowe w Zabrzu-Rokitnicy uroczyście otwarte!

09.02.2024

Obiekt w Rokitnicy, którego uroczyste otwarcie odbyło się wczoraj, ma powierzchnię 276 metrów kwadratowych, otwarte perony i zewnętrzny parking. Pasażerowie znajdą tu poczekalnię i punkty z drobnymi usługami. Po obu stronach budynku znajdują się stanowiska autobusowe, wszystkie pod zadaszaniem. Oprócz tradycyjnych tablic są także elektroniczne. Oprócz zajezdni jest także parking dla samochodów osobowych, strefy Kiss&Ride oraz miejsca postojowe dla rowerów. W pobliżu przebudowano infrastrukturę drogową, powstała ścieżka rowerowa i wymieniono oświetlenie.

Nowe centrum przesiadkowe w Rokitnicy zostało uroczyście otwarte wczoraj. W trakcie wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz samorządowych naszego miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, jej zastępcą – Katarzyną Dzióbą, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Zabrze Krystianem Jonecko i radnymi – zarówno miejskimi, jak i dzielnicowymi oraz naczelnikami zaangażowanych w tę inwestycję wydziałów Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Nie zabrakło też dyrektorów miejskich spółek – w tym m.in. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Danuty Podloch-Bochyńskiej, dyrektora Jednostki Gospodarowania Nieruchomościami Tomasza Saternusa, dyrektor Centrum Rozwoju Rodziny Magdaleny Aksamitowskiej-Kobos, a także przedstawicieli spółek z grupy NDI (generalny wykonawca inwestycji), AN Archi Group (twórca projektu) oraz SWECO (inżynier kontraktu).

– Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom Zabrza oraz podniesie poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W programie wczorajszego wydarzenia znalazło się miejsce nie tylko na zwiedzanie nowoczesnego obiektu, który powstał w Rokitnicy, ale też wspólne świętowanie zakończenia tej ambitnej inwestycji podczas koncertu, a trakcie którego publiczność bawił Skolim.

Na „Pętli” autobusy będą odjeżdżać z 5 przystanków. Dzięki liniom 15, 20, 57, 81, 83, 92, 111, 132, 158, 169 i 617N będzie można dojechać m.in. do takich dzielnic jak Helenka, Mikulczyce, Biskupice i Grzybowice w Zabrzu oraz Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Pyskowic, Tarnowskich Gór i Zbrosławic.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian w rozkładach jazdy są dostępne na stronie rj.metropoliaztm.pl w zakładce „komunikaty”. Można tu również znaleźć schematyczne mapki pokazujące organizację ruchu w zabrzańskich centrach przesiadkowych. Więcej informacji o zabrzańskich centrach przesiadkowych znajdziecie Państwo także TUTAJ.

Dodajmy, że nie tylko w Rokitnicy wybudowano nowe centrum przesiadkowe. Jeszcze większy obiekt powstał przy ulicy Goethego, niedaleko dworca kolejowego. Jego otwarcie zaplanowano na dzisiaj, na godz. 16.30. Atrakcją będzie występ Matta Palmera i zespołu Verba.

Budowa centrum przesiadkowego w Rokitnicy oraz centrum przesiadkowego przy ul. Goethego w Śródmieściu to projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020: „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu”. Wartość całkowita zadania wynosi: 127 732 462,47 zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło: 95 278 725,03 zł.