XV Mistrzostwa Zabrza w „SKACIE”

04.10.2023

W miniony weekend w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Grzybowice odbyły się XV Mistrzostwa Zabrza w „SKACIE”. Organizatorem turnieju był Polski Związek Skata Okręg Zabrze. Wydarzenie zbiegło się również z prezentacją nowej talii do gry, gdzie na jednej z nich znalazł się zabrzański obiekt.

Skat (śl. szkat) to tradycyjna gra karciana pochodząca z Niemiec. Największą popularnością cieszy się właśnie w kraju pochodzenia, ale również w Polsce – w szczególności na Górnym Śląsku, gdzie potocznie nazywana jest również „śląskim brydżem”. Gra powstała najprawdopodobniej w drugiej lub trzeciej dekadzie XIX wieku w mieście Altenburg w Turyngii.

Talia do skata składa się z 32 kart w czterech kolorach i ośmiu wartościach. W Polsce do gry w skata używa się tradycyjnie kart typu niemieckiego. I to właśnie w tej oficjalnej talii Polskiego Związku Skata wyróżniony został zabrzański obiekt.

Wyniki XV Mistrzostw Zabrza oraz więcej na temat tej dyscypliny można znaleźć na oficjalnej stronie Związku: www.pzskat.pl/page/114,zabrze/