Urodziny Miasta Zabrze – zmiana organizacji ruchu!

29.09.2023

Zabrze w tym roku obchodzić będzie 101. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji 30 września zorganizowane zostaną Skarbnikowe Gody, czyli impreza w Parku Miejskim przy ul. Dubiela. Zainauguruje je barwny korowód.

W tym roku jednak przejdzie nową trasą.

W związku z licznymi pracami remontowymi na zabrzańskich drogach, które mają na celu poprawić jakość transportu w naszym mieście, barwny korowód w tym roku wyjątkowo przejdzie inną, niż tradycyjna trasą. Uczestnicy zgromadzą się na zachodniej części parkingu Centrum Handlowego Platan, skąd ulicami Religi, Karola Miarki, Jagiellońską, Słodczyka oraz przez ul. Dubiela przejdą do Parku Miejskiego. Tam odbędzie się koncert finałowy.

W celu zapewnienia uczestnikom parady właściwego poziomu bezpieczeństwa konieczne będzie wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w ruchu drogowym w rejonie wyżej wymienionych ulic, które obowiązywać będą 30 września br. od godziny 10.00 do godz. 13.00. 

Objazdy i ograniczenia dla kierowców samochodów

W godzinach 10.00 – 13.00 niemożliwe będzie skręcenie w lewo z ulicy Stalmach w ulicę Religi (w kierunku skrzyżowania z ulicami Powstańców Śląskich, Karola Miarki oraz Placem Teatralnym). Kierowcy wyjeżdżający z ulicy Stalmacha będą mogli przemieszczać się w kierunku wschodnim w ulicę Bytomską oraz w kierunku północnym na wschodnią część parkingu przed Centrum Handlowym Platan.

Z ulicy Powstańców Śląskich wyjechać będzie można jedynie w prawo, w kierunku ul. Religi. Ulica Powstańców Śląskich w rejonie skrzyżowania zostanie zawężona do jednego pasa.

Przejazd przez Plac Teatralny w ciągu ulicy Mikulczyckiej zostanie zamknięty. Możliwy będzie wjazd na teren stacji benzynowej, restauracji McDonald’s oraz do Parku Hutniczego na wysokości przejścia dla pieszych. Objazd ulicy Mikulczyckiej w kierunku południowym zostanie wytyczony ulicami: Gdańska, Aleja Korfantego i dalej ul. de Gaulle’a.

Ulice Karola Miarki, Jagiellońska oraz Słodczyka zostaną zamknięte dla ruchu w obu kierunkach w godzinach od 10.00 do 13.00. Na czas przejścia korowodu obustronnie zamknięta zostanie również ul. Dubiela na wysokości skrzyżowania z Placem Traugutta (w ciągu ulicy Słodczyka). W rejonie tych ulic będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju obowiązujący od godz. 6.00.

Objazdy autobusów

W godzinach 10.00 – 13.00  autobusy kierujące się na dworzec tymczasowy w kierunku południowym pomijają przystanki w rejonie Placu Teatralnego i kierują się objazdem przez ulice: Niedziałkowskiego, Korfantego, de Gaulle’a i ul. Goethego.

Autobusy wyjeżdżające z dworca tymczasowego w kierunku północnym, przez ul. Powstańców Śląskich, również będą pomijać przystanek przy Placu Teatralnym oraz dalej przy ul. Mikulczyckiej,
a kierować się będą ulicami Religi, Bytomską i dalej Hagera.