W Kończycach bawiono się na dożynkach i doceniono działkowców

18.09.2023

W Dzielnicowym Ośrodku Kultury przy ul. Dorotki w Kończycach zorganizowane zostały kończyckie dożynki połączone z obchodami Dnia Działkowca ROD „Wiśnia”. Była to okazja do integracji mieszkańców i działkowców, a także do docenienia codziennego trudu i pracy tych ostatnich.

– Działkowcy chronią i wspierają kultywowanie ponad stuletniej tradycji. Ogródki działkowe na trwałe wpisały się w krajobraz Zabrza. Dzięki temu cieszyć się możemy trzydziestoma pięknymi ogrodami w wielu częściach miasta stanowiącymi przykład, jak łączyć pracę z rekreacją i wypoczynkiem. Za te wszystkie działania składam Państwu serdeczne podziękowania. Dziękuję także za cenny wkład w życie społeczne miasta – mówił podczas uroczystości Jan Pawluch, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze.

Podczas spotkania zostały także wręczone odznaki dla zadłużonych działkowców oraz dyplomy za najładniejsze działki. Wśród gości znaleźli się m.in. dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze Jan Pawluch, dyrektor DOK Kończyce Czesława Winecka, dzielnicowi i miejscy radni, parlamentarzyści oraz członek Okręgowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Katowicach Piotr Witkowski.

Warto wspomnieć, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu ogrody działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.

Zabawę dożynkową zorganizowali: DOK Kończyce, ROD Wiśnia w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu i Miasto Zabrze. Imprezę poprowadziła Bernadeta Kowalska i Przyjaciele. W programie znalazł się też występ break dance w wykonaniu zdolnych podopiecznych ze Szkoły Tańca ART SPACE. Zorganizowano też konkurs na najlepsze ciasto dożynkowe.