Zabrze przestrzenią rozwoju

Trwa głosowanie w ramach Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego

18.09.2023

Trwa X edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Na wybrane projekty można głosować jeszcze do 28 września. Ostateczną listę projektów, które zostały skierowane pod głosowanie poznaliśmy 31 sierpnia. Natomiast 12 października dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. Do podziału czeka 6 mln 600 tys. zł. Kwota ta podzielona zostanie na 21 puli dzielnicowych oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł.

Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 79 wniosków. Negatywna ocena prawno-techniczna zapadła w przypadku siedmiu wniosków. Wpłynęło jedno odwołanie – po rozpatrzeniu projekt dopuszczono do głosowania. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na siedem projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. „Sportowe Osiedle Kotarbińskiego” — boisko wielofunkcyjne — etap III; „Miejsca wypoczynkowe, zielony park na Zaborzu / Porembie, remont sali gimnastycznej w SP 18, remont boiska wielofunkcyjnego na SP 16”; „Fajne Zabrze -infrastruktura rowerowa i bezpieczeństwo pieszych czy Zabrze dla dzieci – budowa linarnium oraz zestawów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów” oraz 72 projekty dzielnicowe.

Najwięcej projektów, bo po sześć, skierowano do głosowania w dzielnicach Centrum Południe, Helenka i os. Mikołaja Kopernika, gdzie zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: Sportowo-sensoryczny ogród zabaw oraz Budowa placu zabaw dla dzieci oraz siłowni plenerowej dla dorosłych w dzielnicy Centrum Południe; projekt „Sportowa Helenka – zestawy do ćwiczeń sprawnościowych” w Helence czy też „Boisko do piłki nożnej na Koperniku — modernizacja i remont osiedlowego boiska” na os. Mikołaja Kopernika.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem. W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec chcący głosować przez internet będzie zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

– W tym roku w naszym mieście odbywa się dziesiąta edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Doświadczenia i efekty poprzednich edycji pokazują wyraźnie, że mieszkańcy chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach i nie brakuje im ciekawych pomysłów, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna ma szansę jeszcze bardziej rozkwitnąć – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie zabrzan budżetem obywatelskim i możliwościami, jakie on daje. Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Każdy zabrzanin może mieć swój udział w pozytywnych przemianach, jakie przechodzi nasze miasto. Dziś możemy nie tylko korzystać z nowych inwestycji i przedsięwzięć, ale samemu je kreować, dostrzegać potrzeby i podpowiadać, które są tymi najpilniejszymi. Zachęcam Państwa do udziału w głosowaniu. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować na co mają być wydatkowane pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego – dodaje prezydent Zabrza.

Więcej nt. głosowania w X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo TUTAJ.